Proč psi olizují? Co dávají najevo olizováním?
- 23 Duben 2025
- Přečteno 5m

- Občasné olizování podlahy, koberce nebo pelechu nás nemusí znepokojovat.
- Úporné, obsedantní olizování stěn a jiných povrchů může být příznakem zdravotní poruchy nebo behaviorálních problémů.
- Olizování různých částí těla je naopak běžným příznakem náklonnosti k majiteli.
- Pokud se nám nelíbí, že nás psi olizují, musíme takové chování důsledně přerušovat.
Některé chování psa v nás může vzbuzovat údiv nebo dokonce odpor. Mezi nepochopitelné chování patří olizování – jak majitele, tak ostatních psů a nejrůznějších povrchů. Tyto projevy mohou být zcela normální a mohou být projevem sympatií, také však mohou signalizovat různé behaviorální poruchy a zdravotní potíže. Proč nás psi olizují na těle a na rukou? A měli bychom se znepokojovat, když pes olizuje podlahu, zdi nebo své tlapky?
Proč pes líže pelech, zdi nebo podlahu?
Občasné olizování podlahy, koberce nebo vlastního pelechu nemusí v majiteli psa vzbuzovat obavy. Je možné, že tam zůstaly zbytky pachu žvýkačky, kterou pes předtím jedl, nebo drobky jídla.
Obsedantní olizování nejrůznějších povrchů však může být příznakem vážné behaviorální poruchy nebo zdravotního problému. Jestliže se tedy takové chování opakuje příliš často, měli bychom mu věnovat pozornost a blíže se zamyslet nad zdravím a psychickou pohodou svého čtyřnohého kamaráda.
Olizování stěn a podlahy bývá příznakem zažívacích potíží, pálení žáhy nebo zánětu hltanu. Tyto problémy může, ale nemusí doprovázet zvracení, opakovaný kašel, celková slabost nebo pojídání trávy při venčení. V takovém případě je třeba se poradit s veterinářem, který provede příslušná vyšetření, předepíše léky na zánět žaludku nebo doporučí změnu krmiva na lépe stravitelné.
Úporné olizování koberce nebo pelechu může být také známkou stresu. Olizování a kousání je chování, které psovi umožňuje se uvolnit a uklidnit. Proto pro něj mohou být způsobem uvolnění těžkých emocí spojených se změnou prostředí, separační úzkostí nebo stresujícím prostředím.
Pokud náš pes olizuje pelech a jiné nevhodné povrchy, můžeme mu nabídnout ke žvýkání nějaké hračky a přírodní pamlsky, které uspokojí jeho potřebu přirozenějším způsobem. Složitější případy ale budou vyžadovat konzultaci s behavioristou, který určí zdroj problému a navrhne nejúčinnější řešení.
Proč si pes olizuje tlapy?
Pokud si pes občas olizuje tlapy, nemusí nás to znepokojovat. Může se tak zbavovat kousků trávy nebo nečistot, které se mu při venčení dostaly mezi polštářky tlapek. Samozřejmě je dobré v takovém případě zkontrolovat, zda si neporanil tlapu nebo si nezlomil dráp.
Ovšem obsedantní olizování tlap může svědčit o behaviorálních problémech, jako je obsedantně-kompulzivní porucha způsobená nadměrným stresem nebo nudou. Takové chování u psa bývá také příznakem bolestivých zánětů kloubů nebo potravinové alergie, která často způsobuje svědění a bolestivé změny na kůži. Pokud si všimneme, že si pes olizuje tlapy, až si způsobuje rány nebo mu hnědne srst, je nutné se poradit se psím dermatologem, který vyšetří stav kůže psa a poradí vhodnou léčbu.
Co to znamená, když se psi navzájem olizují?
Navzájem spřátelení psi si mohou projevovat lásku a sympatie vzájemným olizováním. Kontakt mezi psy zahrnující olizování a vykusování srsti může být způsobem posilování přátelského pouta nebo usmíření po menším konfliktu. Nicméně příliš neodbytné olizování jednoho psa druhým může být někdy také demonstrativním chováním a dokonce i formou šikany.
Majitel by si měl při pozorování interakce psů všímat, zda některý z nich nevykazuje během olizování známky stresu a diskomfortu. Sklopené uši, stažený ocas a vyceněné zuby by pro nás měly být signálem, že takový kontakt není jednomu ze psů příjemný a že je třeba zvířata od sebe oddělit dřív, než dojde k vážné potyčce. Samci mohou během hárání olizovat fenu pod ocasem, aby zkontrolovali její připravenost ke kopulaci a získali informace o její náladě.
Proč pes olizuje svého pána?
Někteří psi rádi olizují svého pána na obličeji, na rukou nebo na jiných částech těla. Takové chování může svědčit o velké náklonnosti psa k dotyčné osobě. Bývá to také způsob, jak na sebe upoutat pozornost, nebo projev nadměrného rozrušení, například když se pes vítá s člověkem po delším odloučení. Psi člověka olizují také proto, aby získali informace o jeho pocitech a zdraví.
Máme psovi dovolit, aby nám olizoval obličej?
Když pes olizuje svého pána, nepředstavuje to pro běžného člověka žádné zdravotní riziko. Nicméně malým dětem a osobám se sníženou imunitou, které jsou obzvláště zranitelné vůči bakteriím a parazitům přenášeným psy, se kontakt se slinami domácího zvířete nedoporučuje.
Psovi také nesmí být dovoleno, aby olizoval rány člověka, protože to může přispět k infekci. Pokud jsme však zdraví a náš pes není ničím nemocný, můžeme mu takové chování dovolit. Samozřejmě pouze v případě, že nám samotným je to také příjemné.
Co mám dělat, jestli nechci, aby mě pes olizoval?
Ne každý má rád, když ho jeho pes olizuje. Psa ale nesmíme za toto přirozené chování trestat křikem nebo odstrkováním. Jestliže nechceme, aby nám olizoval ruce nebo obličej, musíme toto chování důsledně přerušit tím, že od něho oddálíme obličej a ruce. Místo toho mu můžeme nabídnout jiný způsob kontaktu, například klidné pohlazení nebo hru s přetahovadlem.
Shrnutí. Co je třeba vědět o psím olizování?
Olizování je přirozené chování, jehož prostřednictvím pes získává informace o svém okolí. Občasné olizování podlahy, koberce nebo pelechu nás nemusí znepokojovat; může to znamenat, že pes na daném místě zachytil pach zbytků potravy. Úporné, obsedantní olizování zdí a jiných povrchů a také tlap může být příznakem zdravotních potíží (pálení žáhy, zažívací potíže, potravinové alergie) nebo behaviorálních problémů, které nejčastěji souvisejí s vysokým stresem.
Olizování na těle je naopak častým vyjádřením náklonnosti k páníčkovi. Takové chování psovi však nemusíme tolerovat. Jestli nemáme rádi, když nás olizuje, musíme takové chování důsledně přerušit. Psa za to nesmíme trestat, stačí jednoduše přerušit nežádoucí kontakt pokaždé, když nás začne olizovat.
Literatura:
- Jones, L. (2025). Excessive licking, chewing, and grooming in dogs. PetMD. https://www.petmd.com/dog/general-health/excessive-licking-chewing-and-grooming-dogs
- Robins, M. (2025). Why does my dog lick me? American Kennel Club. https://www.akc.org/expert-advice/advice/why-is-my-dog-licking-me/
- Stopp, K. (2023). Why do dogs lick you? PetMD. https://www.petmd.com/dog/behavior/why-do-dogs-lick-you