Plemena velkých psů. Seznamte se s nejoblíbenějšími velkými plemeny psů
- 25 Duben 2025
- Přečteno 11m

- Velcí psi mají mnoho příznivců. Bohužel péče o psa velkého plemene je velmi nákladná a výchova čtyřnohého obra vyžaduje zkušenosti. Psi velkých plemen také bývají dost nemocní a žijí mnohem kratší dobu než jejich menší příbuzní.
- Mezi největší plemena psů patří německá doga, anglický mastif, bernardýn, novofundlandský pes a irský vlkodav.
- Velká plemena psů se liší vzhledem, délkou srsti i povahou. Proto si každý milovník psích obrů najde pro sebe toho ideálního kamaráda.
Psi jsou nejvíce různorodý druh na světě. Nejmenší mohou vážit sotva 2 kg a největší plemena nezřídka přesahují hmotnost 50 kg! Největší pes na světě – německá doga jménem Freddy – váží… 90 kg!
Mezi čtyřnohými obry jsou psi velmi mírní, psi obranářští, dlouhosrstí, krátkosrstí... To znamená, že každý milovník velkých psů si najde pro sebe ideálního společníka. Jaká jsou nejoblíbenější velká a obří plemena psů v Česku? Na co je dobré dávat pozor při koupi a později při výchově takového psa?
Vyplatí se mít velkého psa?
Majestátní velcí psi mají mnoho obdivovatelů. A není divu – milujícího těla není nikdy příliš. Je však důležité mít na paměti, že velká plemena psů nemají jen výhody, ale také řadu nevýhod, které je třeba před nákupem zvážit.
Co potřebuje vědět každý budoucí majitel velkého psa?
- Krátký život. Malí a středně velcí psi mohou svým páníčkům dělat společnost až dvacet let, zatímco velká plemena žijí kratší dobu. Průměrná délka života některých největších plemen psů je pouhých 7 let.
- Nemoci typické pro velké psy. Větší plemena jsou mimořádně náchylná nejen k ortopedickým problémům (dysplazie a degenerace kloubů, spondylóza, prasknutí křížových vazů), ale také k torzi žaludku, která může v mnoha případech vést k náhlému úhynu zvířete.
- Vyžší náklady na chov. Velký pes nepotřebuje jen velké porce krmiva; také jeho léčba v případě nemoci bude mnohem dražší než léky pro psí miniaturu. Majitel musí také počítat s vysokou cenou velkého pelechu, postrojů velikosti XXL, silných vodítek, služeb v psím salonu (u groomera)…
- Obrovská síla a velké zuby. Psi velkých plemen mohou být klidní, trpěliví a přátelští mazlíčci, kteří svým majitelům nedělají žádné problémy. Ovšem za předpokladu, že jsou dobře vychovaní. Špatně socializovaný, hyperaktivní obr se může stát velmi nebezpečným pro své okolí a v krajním případě i pro svého pána a členy domácnosti.
To jsou jen některé problémy, s nimiž se musejí majitelé velkých psů vyrovnat. Jste na takové výzvy připraveni? Seznamte se s plemeny velkých psů!
Největší plemena psů – jací psi jsou na stupních vítězů?
Velká plemena psů mohou dosahovat opravdu obrovských rozměrů a svou hmotností a délkou těla mohou převýšit i statného, vysokého muže. Mezi největší plemena psů patří:
- německá doga – největší psi tohoto plemene mohou měřit až jeden metr v kohoutku, dva metry na délku a vážit víc než 100 kg
- anglický mastif – rekordman tohoto plemene vážil až 128 kg
- bernardýn – největší pes tohoto plemene vážil 162 kg
- novofundlanďan – rekord patří psovi, který vážil 118 kg a měřil na délku 1,8 metru
- neapolský mastin – u tohoto plemene lze snadno najít psy vážící přes 70 kg
- tibetský mastif – může vážit téměř 70 kg a jeho výška v kohoutku dosahuje 76 cm
- irský vlkodav – není nijak mohutný, ale v kohoutku měří minimálně 79 cm
- bordeauxská doga – její hmotnost dosahuje 68 kg a výška 67 cm
Pokud však člověk chce mít velkého psa, nemusí se rozhodovat pro takové extrémy. Existuje mnoho jiných plemen, která se mohou pochlubit svými rozměry a jsou mnohem oblíbenější – především kvůli své skvělé povaze a jedinečnému vzhledu.
Pět nejoblíbenějších plemen velkých dlouhosrstých psů
Chlupatý pes vůbec nemusí být vysoký ani těžký, aby dělal dojem velkého. Dlouhá hustá srst dokáže způsobit, že i středně velký pes bude vypadat majestátně. Která velká dlouhosrstá plemena psů můžete zvažovat, pokud hledáte většího čtyřnohého přítele?
Bílý švýcarský ovčák
Bílý švýcarský ovčák je velké dlouhosrsté plemeno blízce příbuzné německému ovčákovi. Tito psi mohou vážit až 40 kg a v kohoutku měří téměř 70 cm, ačkoli většina příslušníků plemene váží kolem 35 kg. Tito sněhobílí krasavci nejen patří mezi výjimečně krásná velká plemena, ale jsou také mimořádně inteligentní a oddaní svým pánům. Díky tomu se hodí jako společníci pro aktivní rodiny a psí sportovce.
Samojed
Samojed je mimořádně okouzlující pes s hustou bílou srstí a charakteristickým usměvavým čumákem. Zástupci tohoto plemene váží v průměru 25–30 kg a v kohoutku měří až 60 cm. Na pohled přerozkošní samojedi patří k primitivním plemenům, což se pojí s vysokou inteligencí a nezávislostí. To ovšem činí z výchovy takového psa nelehkou záležitost. Naštěstí většina severských plemen (včetně huskyů a malamutů) jsou psi přátelští jak k lidem, tak k ostatním domácím zvířatům.
Bernský salašnický pes
Bernský salašnický pes působí dojmem laskavého klidného obra, a přesně takový také je. Tento pes vážící až 70 kg je mimořádně mírný a klidný a je považován za jedno z plemen, která jsou vhodná pro děti. Nelze však zapomínat, že i takový pes může ztratit trpělivost, pokud se k němu malé děti budou chovat dotěrně a necitlivě! Připomínáme, že každý kontakt psa s malými dětmi musí být pod dohledem. Bernský salašnický pes patří k plemenům, která žijí nejkratší dobu, a jen zřídka se dožívá 8 let…
Zlatý retrívr
Zlatý retrívr je krásný pes a je jedním z nejoblíbenějších velkých plemen. Zlatí krasavci mohou vážit 25–34 kg a v kohoutku měřit až 60 cm. Přátelští, mírní a velmi aktivní goldeni patří (spolu s labradorskými retrívry) k nejoblíbenějším plemenům psů pro rodiny s dětmi. Rychle se učí a mohou také zvládat mnoho psích sportů. Při koupi štěněte je však třeba pečlivě vybírat chovatele. Popularita zlatých retrívrů způsobila, že je velmi snadné narazit na psy z pseudochovů.
Novofundlandský pes
Nowofundlanďané jsou mohutní psi, kteří mohou vážit až 80 kg a mít v kohoutku až 70 cm. Tento velký pes je obdařen klidnou a mírnou povahou, která z něj dělá ideálního rodinného psa. Budoucí majitel však musí počítat s tím, že novofundlanďáci dokážou velmi hojně slintat, rádi se koupou v bahně a přinášejí na srsti velké množství písku. Rozhodně nejsou vhodným plemenem pro lidi, kteří mají rádi doma pořádek.
Velká plemena krátkosrstých psů – seznamte se s pěti nejoblíbenějšími
Ne každý, kdo touží po velkém psovi, je připraven denně vysávat kilogramy psích chlupů. Naštěstí je mezi velkými psími plemeny také mnoho krátkosrstých, která nebudou vyžadovat složitou péči. Seznamte se s nejoblíbenějšími plemeny velkých krátkosrstých psů:
Dobrman
Dobrmani jsou silní, dobře osvalení psi, kteří mohou vážit až 45 kg a v kohoutku mohou měřit až 72 cm. Tito velcí, aktivní psi jsou obdařeni silným obranným instinktem a výjimečnou ostražitostí; jsou proto velmi vhodní pro roli domácího hlídače. Vyžadují ale zároveň velmi zodpovědného majitele, který se postará o řádnou socializaci psa a nedopustí, aby se u něho rozvinula přílišná agresivita. Dobrmani jsou náchylní k onemocněním srdce, a proto budou vyžadovat pravidelné zdravotní prohlídky.
Rotvajler
Rotvajleři jsou mohutní, podsadití psi, dosahující hmotnosti až 50 kg a výšky 70 cm v kohoutku. Byli vyšlechtěni k obraně majetku před zloději a dodnes dokonale plní roli domácího ochránce. Stále častěji je oceňována i jejich druhá stránka, a sice výjimečná oddanost majiteli a přívětivost ve vztahu k členům rodiny. Je však třeba mít na paměti, že špatně vychovaný rotvajler se může stát nebezpečným. Proto je pro nákup psa tohoto plemene třeba mít povolení.
Cane corso
Italský corso pes (cane corso) má mohutnou hlavu a převislé pysky. Zástupci tohoto velkého plemene mohou vážit až 50 kg a v kohoutku mohou měřit kolem 70 cm. Mají povahu typického molosse: běžně jsou klidní a rádi se povalují na zahradě, jakmile však jejich páníčkovi hrozí nebezpečí, okamžitě ho začnou bránit. V rukou nezkušeného člověka se cane corso může stát agresivním a nebezpečným pro své okolí. Proto je nutná správná socializace.
Německá doga
Ve výčtu velkých plemen psů nemůžeme vynechat nejoblíbenějšího ze všech obrů, německou dogu. Psi tohoto plemene snadno dosahují hmotnosti 70 kg a výšky až 90 cm. Navzdory svému hrozivému vzhledu jsou německé dogy vcelku mírní psi; při kontaktu s cizími lidmi jsou sice nedůvěřiví, ale při správné socializaci se nebudou chovat agresivně. Toto největší psí plemeno bohužel není dlouhověké, jeho zástupci obvykle umírají před osmým rokem života.
Výmarský ohař
Výmarští ohaři jsou všestranní psi vážící až 40 kg a měřící v kohoutku kolem 65 cm. Jsou obdařeni silným loveckým instinktem, inteligencí, vynikajícím čichem a sklonem k hlídání, takže budou dobrou volbou pro ty, kdo hledají aktivního společníka a ochránce, s nímž se budou moct věnovat různým psím sportům. Výmaři jsou mimořádně náchylní k torzi žaludku, při správné péči se ale mohou dožít až 12 let.
Co je dobré vědět při výběru čtyřnohého přítele z velkých nebo obřích plemen
Odpovídáme na některé nejčastěji kladené otázky ohledně velkých a obřích plemen psů.
Výživa psů velkých plemen – čím krmit velkého psa?
Na majiteli psa psa velkého plemene leží obrovská zodpovědnost. Aby se velký pes dožil vysokého věku a zůstal zdravý, bude vyžadovat mimořádnou péči. Kromě pravidelného očkování a preventivních prohlídek má na zdraví psa největší vliv jeho výživa. Správná strava může snížit riziko mnoha závažných onemocnění včetně ortopedických.
Štěně, z něhož v budoucnu vyroste obrovský pes, je třeba krmit stravou určenou pro rostoucí velká plemena, která mu poskytne všechny nezbytné složky ve správném poměru. Kompletní hotové krmivo by nemělo být ničím doplňováno. Dodatečné dávky vitamínů a minerálů naruší vyváženost diety a mohou vést k závažným vývojovým vadám.
Naproti tomu domácí strava bude vyžadovat přidání pečlivě vybraných přípravků obsahujících pro psa nezbytný vápník a vitamíny. Sestavení zdravého jídelníčku pro štěně velkého plemene vyžaduje velké zkušenosti, proto by se majitelé, kteří chtějí malému štěněti podávat čerstvé krmivo, měli poradit s výživovým poradcem pro psy.
Bezpečnou alternativou může být také vyvážené, lehce stravitelné krmivo PsiBufet složené z čerstvého masa, vnitřností, zeleniny a nezbytných doplňků.
Proč mají velcí psi kratší život?
Délka života psů stejně jako mnoha jiných zvířat je složitá záležitost, kterou ovlivňuje mnoho faktorů. Jedním z nejvýraznějších a nejvíc studovaných aspektů je souvislost mezi velikostí psa a délkou jeho života. Obecně platí, že velcí psi stárnou rychleji. Existuje několik hlavních důvodů, proč tomu tak je:
- Metabolismus a tempo růstu. Velcí psi rostou rychleji než menší plemena, a to zatěžuje jejich organismus. Rychlý růst může vést ke zdravotním problémům jako onemocnění kloubů nebo srdeční potíže. Také metabolismus větších psů je odlišný. Větší psi mají pomalejší metabolismus v porovnání se svou tělesnou hmotností, což může ovlivnit proces stárnutí.
- Fyzická zátěž. Velcí psi jsou víc náchylní k problémům s klouby a kostmi, jako je dysplazie kyčelních kloubů, artritida a další onemocnění pohybového aparátu. Tyto problémy mohou výrazně snižovat kvalitu života a přispívat ke zkrácení jeho délky.
- Srdeční choroby a další onemocnění. Větší psi mají větší srdce, které musí pumpovat krev do většího množství tkání, což může vést k srdečním onemocněním. Navíc jsou větší rasy náchylnější k některým typům nádorů, které mohou mít vliv na délku života.
- Genetika. Genetika hraje v délce života psa klíčovou roli. Menší plemena byla vyšlechtěna tak, že jsou méně náchylná k některým genetickým chorobám. Větší plemena naopak často mívají víc vrozených zdravotních problémů, což ovlivňuje délku jejich života.
- Oxidační stres a procesy stárnutí. Průzkumy naznačují, že větší psi mohou zakoušet vyšší míru oxidačního stresu, což urychluje proces stárnutí. Volné radikály, které vznikají v organismu během metabolismu, mohou způsobovat poškození buněk, a zdá se, že větší psi jsou k tomuto poškození náchylnější.
Musí velký pes žít v domě se zahradou?
Většinou o velkých plemenech psů říkáme, že se nehodí pro život v paneláku. Je to pravda?
Je pravda, že velcí psi potřebují hodně prostoru. Na druhou stranu většina velkých psů může spokojeně žít v paneláku, pokud je jejich majitel připraven poskytnout jim dostatečnou dávku fyzické aktivity a psychické stimulace. Velká plemena psů obvykle vyžadují hodně pohybu. Nezbytnou součástí jejich programu musejí být dlouhé procházky, běhání a hry.
Přístup na vlastní zahradu může být určitým usnadněním, v žádném případě ale nesmí nahradit procházku, při níž má pes možnost volného pohybu.
Nesmíme také zapomínat, že velcí psi mají velká srdce a potřebují kontakt s lidmi. Pokud jim ho odepřeme, budou nešťastní. Proto se většina z nich nebude hodit jako psi na zahradu.
Shrnutí
Vlastnit velkého psa je nejen velká radost, ale také velká zodpovědnost. Majitelé si musejí být vědomi problémů spojených s péčí o velká plemena, včetně kratšího života, náchylnosti k nemocem a vyšších nákladů na držení. Správná socializace, odpovídající strava a pravidelné návštěvy veterináře jsou klíčem k zajištění zdraví a pohody těchto majestátních zvířat.
Pro mnoho lidí představují velcí psi i přes veškeré výzvy nenahraditelnou radost, oddanost a lásku. Každý milovník obřích čtvernožců si mezi různými plemeny najde toho pravého společníka, který pro něj bude nejen impozantním hlídačem, ale především věrným přítelem.
Při rozhodování o výběru velkého psa je nutné mít na paměti, že důležitá je nejen velikost a vzhled, ale také povaha a potřeby daného plemene. Zodpovědné rozhodnutí přinese mnoho spokojenosti a radosti jak psovi, tak jeho pánovi.
Literatura:
- Breeds A to Z. (n.d.) The Kennel Club. https://www.thekennelclub.org.uk/search/breeds-a-to-z/
- Dog breeds. (n.d.) American Kennel Club. https://www.akc.org/dog-breeds/
- Taylor, E. (2017). Unlocking the Canine Ancestral Diet: Healthier Dog Food the ABC Way. Dogwise Publishing.
- Remillard, R. L. (2008). Homemade Diets: Attributes, Pitfalls, and a Call for Action. Topics in Companion Animal Medicine, 23(3), 137-142.