Jak vypočítat věk psa?
- 22 Duben 2025
- Přečteno 8m

- Říká se, že psi se dožívají v průměru 10–13 let. Skutečná délka života závisí především na velikosti psa. Výpočet věku psa vychází z několika faktorů.
- Čím je pes menší, tím (statisticky) déle žije.
- Délku psího života ovlivňuje mnoho faktorů. Některé z nich nemůžeme ovlivnit – například velikost, náchylnost k nemocem a geny.
- Jiné ale rozhodně ovlivnit můžeme. K takovým patří životní podmínky, strava a zdravotní prevence.
- Pokud se o psa budeme správně starat, můžeme mu prodloužit život.
Jak dlouho žijí psi? Jak to, že někteří se dožívají opravdu vysokého věku? Jak spočítat věk psa? Závisí délka psího života na nás pejskařích, nebo pouze na psích genech? Takové otázky si často klademe. Skutečně platí, že vynásobíme-li věk psa sedmi, přepočítáme psí roky na lidské?
Věk psa a věk člověka
Často se můžeme setkat s názorem, že jedinou vadou psů je to, že žijí příliš krátce. Na tom je hodně pravdy. V porovnání s tím, jak dlouho žijí lidé, není psí život bohužel příliš dlouhý… Říká se, že psi se dožívají v průměru 10–13 let. Skutečná délka života závisí především na velikosti psa: čím je větší a těžší, tím kratší bude délka jeho života. Nicméně majitelé mohou rychlost stárnutí svého pejska ovlivnit, pokud mu poskytnou správnou péči.
Často přemýšlíme, jak přepočítat psí roky na lidské. Je můj desetiletý labrador už senior? A co můj jorkšír, kterému je také deset let? A to je právě ono – odpověď není jednoznačná. Každý z těchto pejsků je jinak velký, takže stárne jinak rychle. Jorkšír, kterému je nyní deset let, je starý asi padesát lidských let. Je to tedy dospělý „člověk“, není to však ještě stařeček.
Na druhou stranu velký labrador ve věku deseti let rozhodně senior je – je mu asi sedmdesát lidských let. Jsou takové výpočty vůbec k něčemu dobré? Ano, dávají nám představu o tom, v jaké fázi života se daný pes nachází. Pokud budeme vědět, že náš čtyřnohý kamarád je již dědeček, budeme k jeho chování přistupovat s větším pochopením. Přepočet psího věku na lidská léta proto může být pro majitele užitečným vodítkem.
Psí roky – na čem závisí délka života psa?
Délka života psa záleží především na tom, o jaké plemeno se jedná, či přesněji řečeno na jeho velikosti. Čím je pes menší, tím (statisticky) déle žije.
Dobře to ukazují výpočty průměrné délky života psů jednotlivých velikostí. Zástupci malých plemen žijí v průměru patnáct let, zatímco zástupci psích obrů sotva sedm! Není úplně jasné, proč k takové korelaci dochází. Vědci se domnívají, že za to mohou nemoci (např. pohybového aparátu), které se u velkých psů objevují rychleji než u malých.
Délku psího života ovlivňuje mnoho faktorů. Některé z nich nemůžeme ovlivnit – například velikost, náchylnost k nemocem a geny. Jiné ale rozhodně ovlivnit můžeme. K takovým patří mimo jiné životní podmínky, strava a zdravotní prevence. To znamená, že pokud se o psa budeme správně starat, tedy budeme ho krmit kvalitním krmivem, docházet s ním na pravidelné prohlídky k veterináří, zajistíme mu komfort v létě i v zimě a nebudeme zapomínat na jeho potřebu pohybu, můžeme prodloužit jeho život. Pochopitelně nemůžeme zvítězit nad geny, správná péče ale dokáže udělat hodně.
Kastrace psa a věk
Kastrace je zákrok, který spočívá v odstranění varlat u samců nebo vaječníků a dělohy u feny. Nejčastěji se říká, že provedení tohoto zákroku je důležité proto, aby se ze zvířat nestávali bezdomovci: kastrovaným fenám se nenarodí nechtěná štěňata a nebude se zvyšovat počet psů, kteří s velkou pravděpodobností skončí v útulcích. To však není jediná výhoda kastrace. Tento zákrok je nejlepší formou prevence nemocí reprodukčního systému. V praxi to znamená, že když se odstraní potenciální příčina onemocnění – varlata nebo děloha –, pejsek neonemocní například rakovinou. Ve výsledku tak má šanci na delší život.
Plemena a věk psa
Na délku žiota psa má velký vliv typ jeho plemene. Statisticky nejdéle žijí malá plemena psů, zatímco velcí psi a obři žijí až dvakrát kratší dobu. Dá se tedy říct, že chceme-li mít dlouhověkého společníka, měli bychom si vybrat zástupce nějakého malého plemene. To je ovšem teorie; v praxi nikdy nemůžeme předpovědět, jak dlouho bude daný pes žít. Může se samozřejmě stát, že velký německý ovčák výrazně přežije malého jorkšíra, pokud ten malý nějak onemocní.
Zajímavé je, že za nejdéle žijícího psa v historii je považován australský honácký pes, kterému bylo v době smrti 29 let a 5 měsíců. Přestože australský honácký pes patří ke středně velkým plemenům, jedná se o absolutní rekord. Tito psi se obvykle dožívají kolem 13 let, nejde tedy o plemeno dlouhověké. Pes Bluey byl prostě výjimečný.
Nejdéle žijící plemena psů
- Čivava (16–18 let)
- Jorkšírský teriér (14–16 let)
- Jezevčík (14–16 let)
- Čínský chocholatý (13–15 let)
- Trpasličí pudl (16–18 let)
- Jack Russell teriér (14–16 let)
- Maltézský psík (16–18 lat)
- Trpasličí špic pomeranian (13–15 lat)
Váha psa a věk
Hmotnost a zejména nadváha má obrovský vliv na délku života domácích zvířat. Bylo spočítáno, že psi, kteří mají příliš vysokou hmotnost, se dožívají až o dva roky méně! Bohužel počet příliš tlustých pejsků neustále roste; někdy se udává, že dokonce už každý třetí domácí mazlíček trpí nadváhou.
Obezita je nebezpečná, protože zapříčiňuje mnoho nemocí. Tlustý pes může mít problémy s pohybem, protože jeho pohybový aparát je přetížený. To vede k degeneraci kloubů.
Nadváha také zvyšuje riziko vzniku cukrovky a onemocnění slinivky břišní. Nadměrná hmotnost nezůstává bez vlivu ani na srdce, které musí víc pracovat. U velmi obézních psů se také objevují problémy s dýcháním, a to dokonce i tehdy, když je zvíře v klidu.
Jediný způsob, jak všem těmto problémům předejít, je udržovat správnou hmotnost psa. Štíhlá postava a zdravé tělo v dobré kondici jsou klíčem ke psí dlouhověkosti. Abychom toho dosáhli, je třeba pečlivě volit druh a množství podávaného krmiva a také pejskovi zajistit pravidelný volný pohyb.
Jak se počítá věk psa? Přepočet psích let na lidské roky
Abychom zjistili, jak starý je náš pes v lidských letech, musíme provést několik jednoduchých výpočtů. Násobit psí roky sedmi rozhodně není dobrý nápad, protože taková zjednodušená metoda nezohledňuje rozdíly ve velikostech psů, a tedy ani v rychlosti stárnutí.
- Ve věku 6 měsíců je malému, střednímu i velkému psovi 10 lidských let.
- Ve věku 1 roku je malému, střednímu i velkému provi 16 lidských let.
- Ve věku 2 let je malému, střednímu i velkému provi 24 lidských let.
Po třetím roce života se začínají projevovat rozdíly v závislosti na velikosti. U malého psa znamená každý rok 5 lidských let, u středního 6 lidských let a u velkého 7 lidských let. Malý pejsek ve věku 3 let je tedy starý 29 lidských let (24+1x5). Středně velký pes ve věku 3 let je starý 30 lidských let (24+1x6). Velký pes, kterému jsou také 3 roky, je starý 31 lidských let (24+1x7).
Jestli tedy přemýšlíte, kdy se váš pes dožije 100 let, všechno záleží na jeho velikosti. Podle výše uvedeného schématu bude velkému psovi 101 lidských let, až dosáhne 13 let. Středně velký pes se stane 102letým v 15 letech. A malý pejsek se musí dožít až 18 let, abychom mohli říct, že mu je na lidské roky 104 let. Cítí se však každý pes ve stáří skutečně starý? Někteří psí senioři uvnitř zůstávají i nadále štěňátky plnými elánu!
Jak určit věk psa?
Pokud víme, kolik let našemu psovi je, je přepočítávání psích let na lidské roky poměrně snadné. Ale co když jsme našli psa na ulici? Nebo jsme adoptovali nějakého, jehož datum narození nikdo nezná? V takovém případě můžeme jednoduše zajít k veterináři, který věk daného psa odborně posoudí. Udělá to natolik přesně, nakolik je to možné. Je však dobré vědět, co bude veterinář při odhadu věku posuzovat. Tyto znalosti nám mohou pomoct věk nalezeného nebo adoptovaného psa odhadnout samostatně.
Štěně
Věk štěňat se určuje celkem snadno a poměrně přesně. Ukazatelem jsou zuby, jejichž typ, velikost a stav nám prozradí, jak dlouho je pejsek na světě. Ostré, ale drobné jehličky uvidíme (a ucítíme!) u nejmladších štěňat, tedy u takových, kterým nejsou víc než 2 měsíce.
Pokud tyto jehličky již tolik nepíchají, což znamená, že už se stačily mírně setřít, může být pejsek starý 2 až 4 měsíce. Charakteristické je další období, které nastává mezi 4. a 7. měsícem. To je období výměny zubů. V té době si můžeme všimnout mezer v chrupu v kombinaci s přítomností některých dosud přítomných mléčných zubů.
Pokud vidíme, že pes už má všechny zuby stálé, ale zjevně jsou teprve nedávno prořezané (bílé a čisté), pravděpodobně máme co do činění s pejskem, kterému je 7 až 12 měsíců.
Dospělý pes
Stanovení věku dospělého psa je rozhodně obtížnější než u štěněte, protože hlavní určující faktor, zuby, se mění velmi individuálně. Někteří psi mohou mít zubní kámen již ve věku něco málo přes rok, zatímco jiným může být pět let, a přesto mají dokonalý chrup. Proto je stanovování věku dospělých psů ze své podstaty nepřesné.
Předpokládá se, že pokud má pes opotřebované první dolní řezáky, je mu 1,5 roku. Pokud má opotřebované i druhé dolní řezáky, dosáhl již věku 2,5 roku. Dále opotřebované první horní řezáky ukazují na věk 3,5 roku a opotřebované druhé horní řezáky na věk 4,5 roku. Pes, kterému je 5,5 roku, bude mít opotřebované poslední (třetí) dolní řezáky, a když se přidají poslední (třetí) horní řezáky, znamená to, že je mu 6 let. Sedmiletí psi mají opotřebované všechny řezáky, osmiletí psi mají opotřebované špičáky, a když mají všechny zuby oválný tvar, pes dosáhl desátého roku života. Když už první řezáky začaly vypadávat kvůli stáří a pes je prostě nemá, je mu nejméně 11 let.
Určuje se věk psa pouze podle zubů?
O stáří daného psa nesvědčí jen zuby. Je třeba se také podívat na siluetu těla, stav srsti, oči, úroveň energie a způsob pohybu. Všechny tyto faktory zohledňuje veterinář, když svým zkušeným okem odhaduje rok narození konkrétního psa. Vždy se však bude jednat jen o přibližné datum.
Jsou známy případy psů, kteří se ztratili a skončili ve veterinárních zařízeních. Tam lékaři odhadli jejich věk. Když se pak našli jejich majitelé a uvedli skutečná data narození svých čtyřnohých kamarádů, šlo nezřídka o rozdíly až o 3–4 roky! Proto musíme počítat s tím, že datum narození adoptovaného pejska může navždy zůstat jeho tajemstvím…
Literatura:
- Morell, V. (2019). Here's a better way to convert dog years to human years, scientists say. Science. https://www.science.org/content/article/here-s-better-way-convert-dog-years-human-years-scientists-say