Malí psi – seznamte se s 10 nejoblíbenějšími malými plemeny psů

  • 22 Duben 2025
  • Přečteno 8m
Malý pes plemene Kavalír King Charles španěl leží v zelené trávě.
  • Nejoblíbenější malá plemena psů jsou: pomeranian, jorkšírský teriér, trpasličí pudl, shih tzu, maltézský psík, Jack Russell teriér, mops, čivava, jezevčík, kavalír King Charles španěl.
  • Malá plemena psů mohou být dobrou volbou pro lidi žijící v malých bytech, kde není pro domácího mazlíčka dostatek prostoru.
  • Malí pejsci jsou také vhodnou volbou pro starší lidi nebo osoby s omezenou pohyblivostí. Menší plemena jsou zároveň lehčí, takže je snazší o takového pejska pečovat.


Malá plemena psů byla v módě odedávna. Čas od času se však představitelé této skupiny čtyřnohých kamarádů mění. V současné době vedou maltézáčci a pomeraniani, není to ale tak dávno, co největší počet malých pejsků pobíhajících po parcích tvořili jorkšíři. V 90. letech se zase velké popularitě těšili jezevčíci, i když zástupce tohoto plemene můžeme občas potkat i dnes.


Všichni tito pejsci mají společné jedno: malou velikost. To má své výhody, ale ani malí psíci nejsou ušetřeni náchylnosti k některým onemocněním. Pro koho bude pejsek vážící několik kilogramů dobrým společníkem? Seznamte se s malými plemeny psů!

Malá plemena psů – pro koho jsou vhodná?

Malá plemena psů mohou být dobrou volbou pro lidi žijící v malých bytech, kde není pro domácího mazlíčka dostatek prostoru. Samozřejmě, že prostor nemusí být vždy pro velikost psa určující – koneckonců náš zvířecí kamarád by se měl vyřádit venku během venčení a doma by měl jen odpočívat.


Nicméně každý, kdo někdy viděl labradora nebo německého ovčáka spícího na podlaze v kuchyni, ví, že velký pes dokáže zablokovat celý průchod. Na to je dobré myslet, než se rozhodnete pořídit si psa. Není proto divu, že velká část obyvatel garsonek si vybírá právě miniaturní domácí mazlíčky.


Malí pejsci jsou také vhodnou volbou pro starší lidi nebo osoby s omezenou pohyblivostí. Menší plemena jsou zároveň lehčí, takže je snazší o takového psíka pečovat, když například onemocní. Někdy si malé psy vybírají lidé, kteří si myslí, že malý pes bude vyžadovat méně péče. To však není pravda.


Malý pejsek potřebuje zajímavé procházky, socializaci, kontakt s dalšími psy, poznávání nových míst a výcvik stejně jako jeho větší příbuzní. Je potřeba si uvědomit a pamatovat na to, že i když štěně pomeraniana vypadá jako plyšák, je to živá bytost s vlastními emocemi a potřebami.

Malí psi a jejich nejčastější zdravotní problémy

Často se mluví o zdravotních problémech velkých plemen, zejména o problémech s klouby, které ve stáří trápí mnoho psů vážících víc než 30 kg. Znamená to, že ti malí jsou zdraví? Bohužel ne, i jich se týkají různá onemocnění. Mezi nejčastější patří např.:


  • průjmy a zácpy
  • problémy s chutí k jídlu
  • onemocnění jater
  • zánět močového měchýře
  • dýchací potíže
  • atopická dermatitida
  • alergie různého původu
  • luxace pately
  • diskopatie


Hodně záleží na konkrétní rase a jejích predispozicích. Zatímco onemocnění páteře jsou charakteristická pro jezevčíky, problémy s dýcháním postihují především brachycefalická plemena. Do této skupiny patří pejsci se zploštělým čenichem, jako jsou shih tzu nebo mopsi. Náchylnost k jednotlivým onemocněním souvisí také s původem psíka – zda pochází z prověřeného chovu spadajícího pod Český kynologický svaz (ČKS), nebo z náhodného místa. Kromě toho mají na kvalitu života pejska vliv i péče a krmení, které mu poskytujeme.

Nejoblíbenější malí psi

Obliba malých plemen se mění, již několik let ale v městských parcích nejčastěji potkáváme právě ta, která jsou uvedena v následujícím seznamu. Liší se od sebe prakticky vším: velikostí (kavalír je ve srovnání s čivavou opravdu velký pes!), barvou a typem srsti, energií i povahou. Ale možná právě díky těmto rozdílům si téměř každý, kdo hledá psa malého plemene, najde pro sebe toho správného.

Pomeranianský trpasličí špic

Váha: 1,9–3,5 kg


Malý chlupatý pomeranian udělal ohromující kariéru na internetu, zejména na Instagramu. Pejsci tohoto plemene jsou velmi temperamentní, mají spoustu energie a jsou společenští. Mimořádně silně přilnou ke svému pánovi, z čehož mohou plynout různé potíže – například separační úzkost a touha bránit svého člověka před ostatními. Navíc jsou snadno vznětliví a patří mezi nejuštěkanější plemena. Vzhledem k jejich malé velikosti a vysoké citlivosti se rozhodně nehodí k malým dětem.

Jorkšírský teriér

Váha: do 3,5 kg


Když přemýšlíme o už dlouhá léta oblíbeném jorkšírovi, zapomínáme, že je to teriér se vším všudy. Pejsek sice vypadá jako z obrázku (zejména v dlouhé výstavní srsti), má ale v sobě lovecký instinkt. S radostí prožene veverku nebo vrabce nebo přehrabe zahradu při hledání krtka. Ani jorkšír nepatří mezi tichá plemena – rád si zaštěká a je to velmi emotivní pejsek, který přilne ke své rodině. Není úplně vhodný do domácnosti s dětmi.

Trpasličí pudl

Váha: 4–7 kg


Jedná se o jednu ze čtyř velikostí pudlů: kromě trpasličího existují i menší toy pudlové a také střední a velcí (tzv. královští) pudlové. Ve srovnání s ostatními pudly je ten trpasličí energičtější než střední a velký pudl, ale o něco klidnější než toy. Pudlík je přátelsky naladěný k lidem i ostatním psům a má rád, když je kolem něho rušno. Nesnáší však nudu – nemá-li dostatek činnosti a nových podnětů, může se stát hyperaktivním a mít destruktivní sklony. Je vhodný jako společník pro děti, ale až od 7 let.

Shih tzu

Váha: 4–8 kg


Klidného shih tzu někteří přirovnávají ke kočce, protože si rád dělá věci po svém a je poměrně nezávislý.  Naučit tohoto pejska povelům není tak snadné, protože nemusí mít zrovna chuť se učit. I přes svou vyhraněnou povahu má rád blízký kontakt se svým páníčkem, měl by ale být schopen zvládnout i odloučení. Když zůstane sám doma, pravděpodobně se to obejde bez devastace bytu. Nevyžaduje dlouhé procházky, rád si ale pohraje s podobně velkými psy. Špatně snáší jak velmi nízké, tak velmi vysoké teploty. Může být společníkem pro dospívající dítě nebo staršího člověka.

Maltézský psík

Váha: 2–4 kg


Maltézáčci ovládli parky a ulice snad po celém Česku. Malý bílý pejsek se stal snem téměř každé malé holčičky. Je to dobře? Někdy ne, protože tito mimořádně křehcí a citliví pejsci mohou při kontaktu s menšími dětmi utrpět. Maltézáček se velmi upne na milovanou osobu a nejraději by se od ní nehnul ani na krok. Odloučení bývá obtížné; někdy dokonce nepřipadá v úvahu ani nechat pejska u přátel nebo u rodiny. Pejsci tohoto plemene milují pohyb – hry venku a dlouhé procházky, rádi se také učí různým kouskům.

Jack Russell teriér

Váha: 5–6 kg


Nejedná se o typického představitele malého plemene; spíš je to pravý teriér v trochu menším formátu. Je velmi temperamentní a dalo by se říct, že je to psí rošťák. Miluje, když je kolem něj rušno, takže by se svým páníčkem rád chodil nejen na procházky, ale i do práce, na nákupy, do restaurace… Když už jsme u těch procházek: Jack Russell teriéři (JRT) jich potřebují opravdu hodně a při mnohakilometrových procházkách jsou vysloveně neunavitelní. Dokážou také poměrně intenzivně štěkat. Pořádně vyběhaný JRT bude ale doma téměř neviditelný: pohodlně se uloží ke spánku a nebude nikoho vyrušovat svou přítomností. Vzhledem k jejich instinktu pronásledovat rychle se pohybující objekty se Jack Russell teriéři nedoporučují do domácností s dětmi mladšími 7 let.

Mops

Váha: 6,3–8,1 kg


Mops je v porovnání s ostatními zde uvedenými plemeny poměrně velký pejsek. Tento veselý psík si najde místo prakticky v každé rodině (včetně těch s dětmi) a na každém místě. Ochotně půjde s páníčkem do práce, do kavárny nebo do parku plného psů. Neměl by mít problém zůstávat doma sám, i když by byl šťastnější, kdyby mohl vždy doprovázet svého člověka. Mopsi mají rádi procházky, špatně ale snášejí vysoké teploty. Kvůli zkrácenému čumáku mohou mít problémy s dýcháním, proto není vhodné s nimi běhat (například při jízdě na kole).

Čivava

Váha: 1,5–3 kg


Veselá a citlivá, tak lze ve zkratce popsat čivavu. Pejsek tohoto plemene miluje společnost celé rodiny, přesto si však vybere toho jediného, milovaného člena, s nímž chce být neustále. Vyžaduje pozornost a pokud se mu jí nedostává, může se stát příliš štěkavým. Čivavy si rády hrají s jinými psy, ovšem podobné velikosti, jako jsou ony samy. Jsou velmi pohyblivé a plné energie ke hře, mají rády procházky a měly by jim být dopřány. Rozhodně nejsou šťastné, když jsou jenom nošeny v náruči jako módní doplňky. Vzhledem k jejich miniaturní velikosti se nedoporučují do domácností s dětmi mladšími než teenageři.

Jezevčík

Váha: 6,5–7 kg


Tolik váží standardní jezevčíci, a to existují i ještě menší typy: trpasličí bude vážit 4 kg, a králičí 3,5 kg. Jezevčíky, známé svou houževnatostí a odvahou, asi není třeba představovat. Jsou to energičtí psi, mají ale také vlastní názor a ne vždy souhlasí s vůlí svého pána. Milují rádi dlouhé procházky; nemusí to být nutně běh, budou ale vděční za pokud možno mnohakilometrové procházky. Kvůli protáhlé stavbě těla mohou mít problémy s chůzí po schodech. Jezevčík je poměrně uštěkaný pes, který také rád rozhrabe zahradu a někdy prožene holuba. Hodí se do domácnosti s dětmi, ale staršími 7 let, které budou schopny respektovat psí potřebu prostoru.

Kavalír King Charles španěl

Váha: 5,4–8 kg


Kavalír miluje celý svět; jsou to zcela neagresivní psi, kteří skvěle vycházejí s jinými psy, dětmi nebo staršími lidmi. Jsou často využíváni při canisterapii, kde se uplatní jejich klidná a vyrovnaná povaha. Je ovšem pravda, že i mezi psy tohoto plemene se najdou jedinci nadměrně uzavření, dokonce nervózní a bojácní. Je to sice vzácné, ale při výběru vhodného chovu je dobré tomu věnovat pozornost. Kavalíři nemají rádi samotu. Pokud mají lidskou společnost, tráví čas povalováním na pohovce. Nejsou příliš hluční. Velmi rádi chodí na procházky, nemají však příliš vysoké nároky na pohyb.

Literatura: