Falešná březost u psa – příznaky, příčiny a léčba

  • 23 Duben 2025
  • Přečteno 4m
Malý pes plemene jorksirsky teriér leží v šedém, chlupatém pelíšku.
  • Falešná březost (pseudogravidita) je fyziologický stav způsobený zvýšením hladiny prolaktinu po skončení hárání feny. Jedná se o přirozený jev a může se objevit u každé nesterilizované feny.
  • Příznaky pseudogravidity připomínají chování typické pro březí feny a feny po porodu. Zahrnují stavění a hlídání „hnízda“, pečování o předměty připomínající štěňata a neochotu chodit na procházky. Fena s pseudograviditou také může mít zduřelé struky, v nichž se objevuje mléko.
  • Pseudogravidita u feny trvá 2–4 týdny a obvykle nevyžaduje léčbu. Domácí způsoby, jak ji zkrátit, spočívají především ve zvýšení fyzické aktivity feny a v podávání menšího množství potravy.
  • Příliš častá falešná březost může vést k nebezpečným komplikacím. Fenu se sklonem k pseudograviditám je proto vhodné sterilizovat.


Falešná březost je přirozeně se vyskytující fyziologický stav, který se může objevit u každé nesterilizované feny. Neohrožuje sice život psa, zvyšuje ale riziko onemocnění reprodukčního ústrojí a vzniku nádorů mléčné žlázy. Pro fenu i jejího majitele představuje velký stres. Jak vypadá pseudogravidita u feny, jak dlouho trvá a je vždy nutná léčba?

Co to je pseudogravidita u feny?

Falešná březost (pseudogravidita) je fyziologický stav, který se může objevit u každé nesterilizované a neoplodněné feny po skončení hárání. Fena s falešnou březostí vykazuje příznaky typické pro březost a období po porodu. Tyto příznaky jsou způsobeny vysokou hladinou prolaktinu, pohlavního hormonu, který stimuluje produkci mléka a mateřské chování.

Pseudogravidita u feny – proč k ní dochází?

U divokých psovitých šelem žijících ve větších skupinách je výskyt pseudogravidity přirozeným jevem. Neoplodněné samice mohou díky mateřskému chování a tvorbě mléka pomáhat při kojení fenám se štěňaty, což pozitivně ovlivňuje míru přežití štěňat. Dává to také možnost odchovat mláďata v situacích, kdy jejich matka nepřežije porod. Fungování reprodukčního systému domácích psů se nijak výrazně neliší od biologie jejich předků, proto k pseudograviditě může docházet i u domácích mazlíčků.


Falešná březost se může objevit u každé nesterilizované feny 3–12 týdnů po hárání. Riziko vzniku příznaků pseudogravidity je vyšší u nesterilizovaných fen, které přicházejí do kontaktu s malými štěňaty; pohled na ně může stimulovat sekreci prolaktinu.

Pseudogravidita u feny po sterilizaci

Pseudogravidita bývá někdy také komplikací po sterilizaci. Odstranění vaječníků během diestra, kdy je v organizmu nejvyšší hladina progesteronu, vyvolává náhlý pokles tohoto hormonu, což může vést ke vzniku příznaků pseudogravidity.

Pseudogravidita u feny – příznaky

Příznaky pseudogravidity u feny zahrnují chování typické pro březí feny a feny po porodu. K nejčastějším příznakům pozorovaným majiteli fen patří:


  • budování „hnízda“ a příprava místa pro porod
  • sbírání hraček a jiných měkkých předmětů představujících náhrad za štěňata
  • obrana fiktivních štěňat a „hnízda“ před ostatními členy domácnosti
  • nervozita a podrážděnost
  • zvětšení mléčných žláz a sekrece mléka
  • nárůst tělesné hmotnosti
  • poruchy chuti k jídlu
  • neochota k fyzické aktivitě, procházkám a opuštění „hnízda“


Pseudogravidita u feny málokdy způsobuje komplikace. Je však třeba mít na paměti, že mléko hromadící se ve strucích se může stát příčinou zánětu a rakoviny mléčné žlázy. Opakující se pseudogravidita může také přispět k následným poruchám plodnosti a zvýšit riziko nemocí reprodukčního systému. Proto je třeba s fenou s pseudograviditou vždy zajít k veterináři.

Jak dlouho trvá falešná gravidita u feny?

Příznaky pseudogravidity u feny zpravidla spontánně odezní během 2–4 týdnů. Chování feny však při tom bývá velmi obtěžující, proto mnozí majitelé nedokážou tento problém ignorovat.

Domácí způsoby na zkrácení pseudogravidity

Pseudogravidita u feny ve většině případů nevyžaduje léčbu, navíc délku jejího trvání a obtížnost jejích příznaků lze zmírnit domácími způsoby. Ty spočívají především v tom, že feně zabráníme v projevech mateřského chování a odvedeme její pozornost. Za tímto účelem je dobré fenu povzbuzovat k delším procházkám, větší fyzické aktivitě, výcviku a čichacím hrám.


Je také vhodné jí snížit denní dávku krmení a na několik dní jí omezit přístup k vodě; to oslabí tvorbu mléka v jejím těle. Dobrým způsobem může také být schování jakýchkoli předmětů, které by fena mohla považovat za svá štěňata. Pamatujte ale, že jí nikdy nesmíte její fiktivní potomky odebírat před očima, protože to může vyvolat silný stres a agresi.


Fenu s pseudograviditou není dobré hladit po břiše, protože to může zvýšit produkci mléka. Pokud si fena začne sama vylizovat struky, lze jí nasadit ochranný límec nebo pooperační oblečení. Vhodné je také podávat doplňky stravy pro pseudograviditu. Tyto přípravky většinou obsahují látky, které brzdí tvorbu prolaktinu, a byliny s močopudnými, protizánětlivými a protiotokovými účinky.

Pseudogravidita u feny – léčení

Léčba pseudogravidity je doporučována u fen, které vykazují jasné obtěžující příznaky. Veterinář může po důkladném pohovoru s majitelem a provedení vyšetření doporučit podávání antiprolaktinových léků po dobu 5–10 dnů. V případě agresivity mohou také být vhodné léky proti úzkosti a uklidňující léky předepsané veterinářem.

Jak předcházet pseudograviditě?

Pseudogravidita se může u nesterilizované feny objevit po každém ukončeném hárání, a to bez ohledu na její věk nebo počet odchovaných potomků. Jediným účinným způsobem, jak pseudograviditě feny zamezit, je provedení sterilizace. Odstranění vaječníků a dělohy také eliminuje riziko dalších potenciálně smrtelných onemocnění, jako je zánět dělohy.

Literatura:

  • Gobello C. (2021). Revisiting canine pseudocyesis. Theriogenology, 167, 94–98. https://doi.org/10.1016/j.theriogenology.2021.03.014
  • Root, A.L., Parkin, T.D., Hutchison, P. et al. Canine pseudopregnancy: an evaluation of prevalence and current treatment protocols in the UK. BMC Vet Res 14,170 (2018).