Hárání u psa. Kdy se objevuje první hárání a jak dlouho trvá?

  • 10 Červenec 2025
  • Přečteno 4m
Pes leží na podlaze s hlavou opřenou o přední tlapy.
  • Hárání u psa se vyskytuje u všech nekastrovaných, pohlavně dospělých fen. Slouží k přípravě těla feny na oplodnění a březost.
  • První hárání se objevuje ve věku od 6 do 12 měsíců. Velké feny mohou začít hárat později, dokonce až ve dvou letech.
  • Mezi příznaky hárání u feny patří krvácení z vulvy, olizování pod ocasem a častější močení během procházek. Chování feny se bude měnit v závislosti na fázi hárání – zpočátku může být podrážděná, později začne nastavovat samcům a vybízet ostatní psy ke kopulaci.
  • U většiny fen trvá hárání 3 týdny a opakuje se každých 6 měsíců. U primitivních plemen může docházet k hárání jen jednou ročně, zatímco miniaturní plemena mohou hárat až třikrát do roka.
  • Během hárání by měl majitel chránit fenu před nechtěnou březostí. Fena by neměla být pouštěna na volno ani brána na psí hřiště. Doma je možné jí nasadit kalhotky na hárání, aby se zabránilo znečištění nábytku a podlahy krví.


Co je to hárání u psa?

Hárání je jednou z fází pohlavního cyklu, která se vyskytuje u dospělých, nekastrovaných fen. Úkolem hárání je připravit tělo feny na oplodnění, které může vést k březosti. Procesy probíhající během této fáze způsobují, že pohlavní cesty feny se zvlhčují a začínají vylučovat specifický pach, který přitahuje samce.

Příznaky hárání u psa – jak je rozpoznat?

Hárání u psa se projevuje změněným vzhledem oblasti genitálií. Mezi příznaky hárání patří mimo jiné:


  • zvětšená vulva, která je viditelná pro samce,
  • krvavý výtok z pohlavních cest,
  • časté olizování oblasti genitálií,
  • kolísavá chuť k jídlu,
  • častější značkování močí během procházek.

Hárání u feny – chování

Během hárání se mění i chování feny. V první fázi, která trvá přibližně 7 dní před krvácením, je fena více vzrušivá, podrážděná a může prudce odhánět samce, které přitahuje její pach.


Naopak ve vlastní, tedy plodné fázi, začínají feny samce vybízet ke kopulaci tím, že odklánějí ocas na stranu a prohýbají hřbet. Po 9 dnech nastává další etapa hárání – postestrusová fáze – trvající 5 dní, během nichž se chování feny postupně vrací do normálu.

Jak poznat konec hárání?

Konec hárání u feny lze poznat podle ústupu krvácení a vymizení chování typického pro říji. Fena po hárání přestává být pro samce atraktivní a nevybízí je ke kopulaci.


Pokud byla fena oplodněna, po několika dnech či týdnech může majitel pozorovat první příznaky březosti. Objevení se příznaků jako horečka, slabost, nafouklé břicho nebo nechutenství po hárání však může naznačovat zánět dělohy (pyometru). Toto potenciálně smrtelné onemocnění vyžaduje okamžitou veterinární pomoc, proto není radno otálet s návštěvou veterináře.

Kdy se objevuje první hárání u psa?

Věk feny, ve kterém dostane první hárání, se může lišit a závisí především na velikosti psa. První krvácení se objevuje až po dosažení pohlavní dospělosti, což u malých fen bývá obvykle mezi 6. a 8. měsícem věku, zatímco u některých velkých plemen mezi 12. a 20. měsícem.


Pokud se první hárání neobjeví během prvních dvou let života feny, je třeba se poradit s veterinářem. Důvodem absence hárání mohou být různá onemocnění, vyčerpání organismu nebo velmi stresující životní podmínky.

Jak dlouho trvá hárání u psa? Jak často feny hárají?

Hárání u psa trvá obvykle 21 dní. Toto období se může zkracovat nebo prodlužovat v závislosti na různých faktorech, jako je plemeno, velikost, věk a zdravotní stav. Pokud hárání trvá déle než 4 týdny, může to znamenat zdravotní problémy, které vyžadují vhodnou léčbu.


Četnost hárání závisí především na plemeni a velikosti feny. Primitivní plemena mají obvykle hárání jen jednou ročně (podobně jako vlci), u většiny ostatních středních a velkých fen se hárání objevuje přibližně každých 6 měsíců. U miniaturních plemen se říje může vyskytovat dokonce třikrát do roka.

Hárání u feny – jak fenku během hárání ochránit?

Během hárání musí být majitel feny mimořádně opatrný – i chvilka nepozornosti může skončit nechtěnou březostí. Atraktivní pach říje určitě přiláká okolní psy, kteří se mohou chovat dotěrně, skákat na fenku nebo dokonce projevovat agresi vůči jiným psům či majiteli, který se je snaží odehnat. Psi vedení pachem samice dokážou přeskočit plot nebo si podhrabat cestu do zahrady.


Při péči o hárající fenku je proto vhodné vyhýbat se dlouhým procházkám v oblastech, kde se mohou pohybovat psi na volno. Fenu nesmíme pouštět z vodítka ani ji nechávat samotnou na zahradě bez dozoru. Je rovněž vhodné vyhnout se psím hřištím, kde by její feromony mohly vyvolat konflikty mezi samci.


Před procházkou lze opatrně umýt oblast vulvy a použít kosmetické přípravky, které mohou zakrýt pach hárání. Doma se doporučuje nasadit fence hárací kalhotky s vyměnitelnou vložkou, aby se předešlo znečištění nábytku a koberců krví. Dobrým nápadem je také dopřát fence klidnou, relaxační činnost – například jí nabídnout gumové hračky naplněné jídlem nebo uklidňující hlazení.

Literatura: