Březost u feny – první příznaky, jak dlouho trvá, co je dobré vědět?
- 23 Duben 2025
- Přečteno 7m

- Březost u feny může nastat již po prvním hárání.
- Březosti u feny trvá dva měsíce a první příznaky se objevují kolem čtvrtého týdne.
- Během celého období březosti a následně po porodu je důležité feně podávat kvalitní krmivo.
- Mezi příznaky blížícího se porodu u feny patří ztráta chuti k jídlu, nervozita a pokles tělesné teploty.
- Porod může trvat od několika hodin až po 24 hodin.
Feny dosahují pohlavní dospělosti mezi 6. a 24. měsícem věku v závislosti na plemeni a velikosti. Příznakem pohlavní dospělosti je hárání, což je krvavý výtok z pohlavního ústrojí. Není však doporučováno, aby fena zabřezla hned při prvním hárání.
Proč není březost v této fázi dobrý nápad? Organismus fenky a její psychika ještě nejsou plně připraveny na reprodukci a výchovu štěňat. Proto se u chovných fen doporučuje, aby k prvnímu početí a březosti došlo nejdříve ve věku dvou let.
Feny zůstávají plodné po celý život a při každém hárání jsou připraveny zabřeznout. Proto každý majitel nekastrované feny musí umět rozpoznat první příznaky březosti a vědět, jak o fenu během březosti pečovat. Jak se pozná, že je fena březí? Jak dlouho trvá březost a kolik štěňat může být ve vrhu? Zjistěte, kdy je možné provést u feny potrat a co je to falešná březost.
Březost u feny – první příznaky
Počáteční období březosti většinou probíhá bez příznaků. První známky březosti se pro majitele stanou zjevnými až zhruba měsíc po početí. V této době se feně začne zakulacovat břicho a postupně se zvětšují mléčné žlázy.
Pro potvrzení březosti je však třeba konzultace u veterináře. Ten provede ultrazvukové a rentgenové vyšetření, která jsou nezbytná pro prokázání březosti, a zároveň umožňují odhadnout, v jakém stádiu se březost nachází, kdy dojde k porodu a kolik štěňat bude ve vrhu.
Jak dlouho trvá březost u feny?
Fena může zabřeznout mezi 8. a 12. dnem hárání. Od tohoto okamžiku trvá březost feny přibližně dva měsíce (od 56 do 70 dní). Přesná délka březosti, tedy počet dní od početí do porodu, závisí na takových vlastnostech feny, jako je její velikost, věk a plemeno, a také na různých faktorech prostředí.
Březost feny týden po týdnu
Během prvního týdne březosti nedochází v těle feny k žádným výrazným změnám, ačkoli po oplodnění se začnou uvolňovat hormony související s březostí. Ve druhém týdnu se embrya uhnizďují v děloze; jejich vývoj začíná ve třetím týdnu. V této fázi se již vytvářejí vnitřní orgány plodu. Od této chvíle lze v chování feny pozorovat stále výraznější změny: je podrážděná, může odmítat přijímat potravu a někdy zvrací.
Na konci třetího týdne březosti začínají plody intenzivně růst. V té době je možno provést první vyšetření k potvrzení březosti. V pátém a šestém týdnu fena znatelně přibývá na váze a její břicho se zakulacuje. Plody již mají vyvinuté uši, oči a lebky a na těle jim začínají růst první chloupky.
Sedmý týden je čas, kdy by se majitel měl začít připravovat na blížící se porod: připravit porodní kotec, potvrdit počet štěňat ve vrhu a přestat fenu pobízet k fyzické aktivitě. V osmém týdnu se fena stává nápadně těžkopádnou a je neklidná.
Poslední, devátý týden březosti bývá náročný jak pro fenu, tak pro její majitele. Plody tlačí na močový měchýř, a fena se proto musí častěji venčit, přestože v této fázi se již může zdráhat opustit „hnízdo“ připravené na porod. Ve strucích se objevuje mléko, fena se stává neklidnou a může vykazovat zřetelné známky stresu.
Kolik štěňat může být ve vrhu?
Počet štěňat ve vrhu závisí na několika faktorech: na velikosti, plemeni a na genech předaných od matky a otce. U malých a trpasličích plemen bývá ve vrhu obvykle 1–4 štěňata, u větších plemen 5–8. Ovšem i v rámci jednoho plemene se mohou objevit jak mimořádně malé, tak i velmi početné vrhy (dokonce i víc než deset štěňat). Počet štěňat u březí feny je možno odhadnout pomocí rentgenového snímku pořízeného v 7. týdnu březosti – na něm již budou vidět vyvinuté kosterní systémy plodů. Tato metoda však není stoprocentně spolehlivá, zejména u velmi početných vrhů.
Jak se starat o březí fenu a čím ji krmit?
Březí fena vyžaduje zvláštní pozornost. Klíčovou součástí péče o březí fenu je zajištění odpovídající diety, která poskytne všechny nezbytné živiny potřebné pro vývoj plodu a následnou tvorbu mléka.
Specializovanou vysokokalorickou stravu určenou pro březí feny je třeba postupně zavádět od začátku druhého měsíce březosti. Denní porci krmiva březí feny je třeba rozdělit do několika menších porcí: plody vyplňující břišní dutinu mohou tlačit na žaludek a střeva a výrazně tak snižovat jejich kapacitu. Během prvních týdnů březosti je třeba dbát o zdravou kondici feny a neomezovat její fyzickou aktivitu. Teprve ve druhé polovině březosti je třeba se vyhýbat intenzívní zátěži.
Porod u feny – jak dlouho trvá a jaké jsou jeho první příznaky?
Několik dní před porodem může u feny dojít k výrazné změně chování. Začíná si připravovat „hnízdo“ na klidném místě a může být podrážděná. Může také odmítat jídlo a ve strucích se jí obvykle objevuje mléko. Přibližně 24 hodin před porodem klesne tělesná teplota feny na 37 °C. Během porodu by se však měla vrátit do normálu.
Porod u feny se dělí na tři fáze: fáze otevírání děložního hrdla, fáze vypuzení plodu a fáze vypuzení placenty. Otevírací fáze spočívá v přípravě reprodukčního traktu feny na porod štěňat a trvá od 6 do 36 hodin. Během této doby může být fena podrážděná vnímaným nepohodlím a může častěji močit a kálet.
Délka trvání fáze vypuzování plodu závisí především na počtu štěňat ve vrhu a na anatomické stavbě feny. Porod štěňat trvá obvykle 3 až 12 hodin, stávají se ale i případy, kdy porody trvají až 24 hodin. Během porodu fena zpravidla leží na boku a pociťuje silné, bolestivé kontrakce, které předcházejí narození štěněte.
Jednotlivá štěňata se rodí v intervalu několika minut až několika desítek minut po sobě; fena se mezitím stará o novorozená mláďata, čistí je od plodové vody a přehryzává pupeční šňůry. K vypuzení placenty dochází po každém vypuzení štěněte.
Příznaky blížícího se samovolného potratu u feny
Někdy dojde k předčasnému porodu neboli potratu. Veterináři používají termín „spontánní potrat“ který znamená, že fena porodila buď mrtvé plody, nebo živé plody, které však nejsou schopny samy přežít (bez lékařské pomoci). Taková situace může nastat z mnoha důvodů, ať už jde o vrozené choroby, virové infekce nebo extrémně stresující události.
Jak poznat příznaky blížícího se potratu? Fenka může začít být náhle apatická a výrazně oslabená. Může se objevit i zvracení a bolesti břicha, a dokonce i horečka. V takové situaci je samozřejmě nutné, aby ji vyšetřil veterinář.
Umělý potrat (interrupce) u feny – kdy jej lze provést a je to bezpečné?
Nežádoucí březost nebo březost, která ohrožuje zdraví feny, může být ukončena v různých fázích. V prvních týdnech březosti jsou účinné a bezpečné farmakologické metody spočívající v podávání přípravků zakoupených u veterináře. Ukončení pokročilé březosti může naopak vyžadovat provedení chirurgického zákroku.
Interrupci lze také spojit s kastrací, tedy odstraněním dělohy a vaječníků; tím zabráníme dalším nechtěným březostem, stejně jako zánětům dělohy, pseudograviditě a dalším nemocem, které se vyskytují u nekastrovaných fen.
Co to je pseudogravidita u feny?
Falešná březost (pseudogravidita) je fyziologický stav, který se může objevit u každé nesterilizované feny bez ohledu na její věk, velikost a plemeno. Vzniká jako následek hormonální bouře spojené s nedávným háráním.
Během falešné březosti se organismus feny chová, jako by byla březí, ačkoli k početí nedošlo. Fena si začíná stavět „hnízdo“, do něhož si nosí plyšáky nebo jiné měkké předměty, které nahrazují štěňata, a v jejích strucích se objevuje mléko. Fena během pseudogravidity také může odmítat chodit na procházky, stává se podrážděnou a může agresivně bránit svá „štěňata“.
Příznaky pseudogravidity se začínají projevovat obvykle 3–12 týdnů po skončení hárání a mohou přetrvávat několik týdnů; pak zpravidla spontánně odeznějí. Přesto je vhodné s fenou zajít k veterináři, pokud u ní příznaky pseudogravidity pozorujete.
Shrnutí – co je dobré vědět o březosti u feny
Po dosažení pohlavní zralosti feny zůstávají plodné po celý život a mohou zabřeznout při každém hárání. Březost u feny trvá přibližně dva měsíce, první příznaky se objevují až kolem čtvrtého týdne. Jedná se především o postupné zvětšování břicha a mléčných žláz. Při podezření na oplodnění lze březost feny ověřit po několika týdnech pomocí ultrazvuku nebo rentgenu, který také ukáže, kolik štěňat je ve vrhu.
Prvními signály blížícího se porodu u feny jsou ztráta chuti k jídlu, výrazná podrážděnost a pokles tělesné teploty. Délka trvání porodu bude záviset především na početnosti vrhu: narození štěňat může trvat od několika hodin až po 24 hodin.
Nežádoucí březost u feny lze ukončit buď pomocí farmakologických prostředků, nebo chirurgickým zákrokem, který často zahrnuje i kastraci. Kastrace ochrání fenu nejen před dalším zabřeznutím, ale také před četnými nemocemi souvisejícími s reprodukčním systémem.
Literatura:
- Concannon P. W. (2011). Reproductive cycles of the domestic bitch. Animal reproduction science, 124(3-4), 200–210. https://doi.org/10.1016/j.anireprosci.2010.08.028
- Koehler, R. (2024). Dog pregnancy: signs your dog is pregnant and what you can do to help. PetMD. https://www.petmd.com/dog/general-health/dog-pregnancy
- Meyers, H. (2025). Dog pregnancy: signs, care, and preparing for puppies. American Kennel Club. https://www.akc.org/expert-advice/dog-breeding/dog-pregnancy-care-prep/