Zácpa u psa – jak si s ní poradit?
- 22 Duben 2025
- Přečteno 4m

- Zácpa u psa je zdravotní problém, který není radno podceňovat.
- Pes, který má zácpu, se cítí nepříjemně a často má i bolesti.
- Nejčastější příčinou zácpy u psa je nevhodná výživa, tedy krmení obsahující příliš málo tuku nebo vlákniny. Někdy se zácpou projevuje také dehydratace.
- K dalším příčinám patří příliš málo pohybu nebo onemocnění trávicího systému.
- Pokud zácpa přetrvává několik dní, je nezbytné se psem navštívit veterinárního lékaře.
Domácí zvířata mohou trpět nejrůznějšími zažívacími potížemi. Mezi jedny z nejčastějších zažívacích problémů psů patří zácpa, tedy problém s vyprazdňováním stolice. Jedná se o stav pro zvíře velmi nepříjemný a potenciálně nebezpečný, proto nesmí být podceňován! Jaké jsou příznaky zácpy u psů, jaké jsou její příčiny a jak můžeme pomoct psovi, který trpí opakovanou zácpou?
Co je zácpa u psa? Příznaky zácpy
Zácpa (známá také jako obstipace) je ztížený odchod stolice nebo úplná absence vyprazdňování, která vede k hromadění stolice v tlustém střevě. Pejsek trpící zácpou se bude opakovaně a neúspěšně pokoušet o vyprázdnění stolice, což může být doprovázeno bolestí a kňučením. Zácpa u psa může být přechodným jednorázovým problémem, nebo může mít chronický a opakující se průběh, který může vést k vážným komplikacím.
Nejčastější příčiny zácpy u psů
Hlavní příčinou zácpy u psů je nevhodné krmení. Když pes dostává příliš mnoho syrových nebo sušených kostí, výkaly se slepují do tvrdé, žluté a suché hmoty, která se z tlustého střeva velmi špatně vylučuje.
Zácpa u psa může být způsobena také dietou s nedostatečným obsahem tuku nebo vlákniny a dehydratací, která vede k nadměrně suché stolici.
Pokud není zácpa u psa doprovázena žádnými dalšími příznaky, jako jsou výrazná bolestivost břicha a nadýmání, přítomnost krve ve stolici, zvracení nebo nechutenství, dá se předpokládat, že příčinou je pouze špatná výživa.
Mezi příčiny zácpy, které nejsou spojeny s potravou, patří příliš nízká fyzická aktivita potřebná ke stimulaci střevní peristaltiky, kýla a nádory tlustého střeva, záněty střev a přítomnost cizího tělesa v trávicím traktu. Zácpa se může objevit také jako důsledek podávání některých léků, neurologických poruch a paréz zadních končetin.
V případě takových problémů zácpa může (ale nemusí) být doprovázena nejrůznějšími dalšími příznaky – slabostí, nechutenstvím, zvracením, úbytkem hmotnosti, bledými sliznicemi a tvrdým, bolestivým břichem.
Co dělat, když má pes zácpu? Domácí metody a léčba
Pokud pes trpí zácpou, je nejdůležitější odstranit její příčinu, tedy upravit dietu nebo nasadit vhodnou léčbu. Pes, který mívá pravidelné potíže s vyprazdňováním nebo vůbec není schopen stolice, musí být vyšetřen veterinářem, který zjistí důvod problému a zahájí odpovídající léčbu. Neléčená zácpa může vést k úplnému zablokování střev.
Domácí způsoby řešení zácpy u psa
Psovi trpícímu občasnou mírnou zácpu způsobenou špatným krmením můžeme pomoct sami pomocí domácích prostředků. Nejdůležitější bude dostatečná hydratace. Té můžeme dosáhnout přidáním malého množství vody do jídla a zajištěním stálého přístupu psa k misce s čerstvou a čistou vodou.
Peristaltiku střev zase podpoří dlouhé aktivní procházky a dodatečná dávka vlákniny podaná v podobě strouhané mrkve, obilných otrub nebo mletého lněného semínka.
Při zácpě je možné podpořit pohyb stolice ve střevech podáním malého množství parafínového oleje z lékárny nebo jakéhokoli tuku (například sádla). Domácím zvířatům však bez výslovného doporučení veterináře nesmějí být podávána žádná projímadla. V případě neprůchodnosti střev mohou léky vést až k úhynu zvířete.
Léčba zácpy – návštěva u veterináře
V závažnějších a chronických případech bude nezbytná konzultace s veterinářem. Ten psa vyšetří a provede důkladnou anamnézu, aby zjistil příčinu problému s vyprazdňováním. Pokud zjistí střevní neprůchodnost, bude nutné psovi poskytnout okamžitou pomoc.
Přítomnost cizího tělesa v trávicím traktu, ucpání střev obsahem potravy nebo kýla budou vyžadovat podrobnější diagnostiku (ultrazvuk, rentgen) a někdy i chirurgický zákrok. Veterinář může také psovi provést klystýr, podat infuzi a doporučit vhodné léky nebo změnu diety.
Prevence zácpy. Jak je možné zácpám předcházet?
Prevence zácpy u psa spočívá především ve správné výživě. Každý pes musí dostávat vyvážené krmivo odpovídající jeho věku, hmotnosti a úrovni aktivity. Krmivo musí psovi poskytovat správné množství vlákniny, bílkovin a tuků.
Pes se sklony k zácpě by neměl dostávat kosti a zbytky ze stolu. Je také nesmírně důležité kontrolovat množství vody, které pes vypije, a zajistit mu dostatek pohybu.
Shrnutí – na co je třeba pamatovat?
Zácpa je stav, který je u psa doprovázen velkým diskomfortem a bolestí. Může také vést k mnoha vážným zdravotním komplikacím, proto nesmí být podceňován. Zácpa bývá nejčastěji způsobena nevhodným krmivem s nedostatečným obsahem vlákniny nebo tuků, dehydratací a příliš malou fyzickou aktivitou. Může být rovněž příznakem některých onemocnění a abnormalit trávicího traktu.
Pokud náš pes trpí mírnou zácpou, můžeme mu pomoct změnou krmiva a přidáním dodatečné vlákniny nebo tuku či trochou parafínového oleje. Závažnější zácpa trvající déle než dva dny bude vyžadovat pomoc veterináře.
Literatura:
- Bovsun, M. (2024). Dog constipation: causes, diagnosis & treatment. American Kennel Club. https://www.akc.org/expert-advice/health/dog-constipation/
- Dog constipation causes and treatment. (2025). WebMD. https://www.webmd.com/pets/dogs/dog-constipation-causes-treatment
- Kleszynski, B. (2024). Dog constipation: treatment and when to call your vet. PetMD. https://www.petmd.com/dog/symptoms/dog-constipation
- Weir, M., & Ward, E. (2021). Constipation in dogs. VCA Animal Hospitals. https://vcahospitals.com/know-your-pet/constipation-in-dogs