Selhání ledvin u psa – příznaky, prognóza a léčení
- 23 Duben 2025
- Přečteno 8m

- Úkolem ledvin je odstraňovat z těla toxiny a další produkty látkové výměny.
- Příznaky selhání ledvin mohou být různé, například: snížení nebo ztráta chuti k jídlu, zvýšená žízeň, zvýšené močení, nepříjemný zápach z tlamy (připomínající zápach moči), apatie, časté zvracení, ztráta tělesné hmotnosti.
- Selhání ledvin se dělí na dva typy – akutní a chronické.
- Onemocnění ledvin je bezpodmínečně nutné léčit; čím dříve je zjištěno a je zahájena léčba, tím lépe. Neléčené selhání ledvin může vést až ke smrti psa.
- Při léčbě onemocnění ledvin u psů je velice důležitá správná dieta. Dieta pro psy s onemocněním ledvin musí být sestavena ve spolupráci s odborníkem na veterinární dietetiku a veterinárním lékařem.
- Prevence selhání ledvin u psa zahrnuje pravidelné návštěvy veterináře, správnou dietu s nízkým obsahem fosforu, ústní hygienu a vyhýbání se toxinům. Důležité je také udržovat správnou hmotnost psa.
Selhání ledvin je onemocnění, které ohrožuje zdraví a někdy i život psa. Způsobuje otravu organismu toxiny.
Ledviny mají za úkol odstraňovat z těla toxiny a další produkty látkové výměny.
Pokud tedy ledviny nefungují správně, toxiny otravují organismus a oslabují jeho kondici. Po čase dochází k selhání orgánů.
Jaké jsou příznaky selhání ledvin a jeho možné příčiny? Jak vypadá léčba selhání ledvin u psa? Je možné mu předcházet? Jakou roli v tom všem hraje strava?
Příznaky selhání ledvin u psa
Příznaky selhání ledvin mohou být různé. Některé jsou charakteristické i pro jiná onemocnění, proto je vždy nutné stanovit přesnou diagnózu, aby bylo možné určit příčinu.
Mezi příznaky naznačující možné selhání ledvin patří například:
- snížení nebo ztráta chuti k jídlu
- zvýšená žízeň
- zvýšené močení (někdy s obsahem krve)
- nepříjemný zápach z tlamy (připomínající zápach moči)
- apatie
- časté zvracení
- ztráta tělesné hmotnosti
Při tomto onemocnění se samozřejmě nemusejí vyskytnout všechny uvedené příznaky. U některých psů se objeví třeba jen jeden nebo dva z nich.
Pokud však u svého psa pozorujeme některý z uvedených příznaků, je třeba ho co nejdříve vzít k veterináři.
Diagnóza nemusí nutně potvrdit naše podezření na selhání ledvin, vyšetření však může mimoděk odhalit jiné onemocnění.
Každé podezření je vždy dobré konzultovat s lékařem.
Příčiny selhání ledvin u psa
Selhání ledvin se dělí na dva typy – akutní a chronické.
Akutní forma se objevuje náhle; chronická se vyvíjí delší dobu, proto je obtížnější ji odhalit.
O chronickém selhání mluvíme, pokud onemocnění trvá nejméně dva měsíce.
Akutní selhání ledvin u psa
Akutní onemocnění ledvin u psa (AKI), známé také jako akutní selhání ledvin (ARF), se objevuje náhle a má velmi rychlý průběh. Zpravidla k němu dojde během několika hodin nebo dnů od výskytu podnětu.
Ke vzniku onemocnění může dojít po požití silných toxinů. Pro psy jsou toxické například některé lidské léky, postřiky na ochranu rostlin, těžké kovy nebo škodlivé potraviny (jako například rozinky a hroznové víno).
K dalším možným příčinám patří infekce, úrazy, náhlá ztráta krve nebo dehydratace.
Příznaky akutního poškození ledvin u psa jsou například: náhlá slabost, zvracení, nechutenství, snížená nebo žádná tvorba moči a otoky končetin.
Chronické selhání ledvin u psa
Chronická forma selhání ledvin (CKD) se vyvíjí mnohem déle a většinou se týká starších psů, tedy psů starších sedmi let.
Příčinou mohou být jiná infekční onemocnění nebo dědičná dispozice.
Zajímavé je, že mezi příčinami se uvádí také bakteriální onemocnění zubů nebo infekce močových cest. Jak je to možné?
Bakterie přítomné v organismu se při rozvinutém onemocnění dostávají do krevního oběhu a představují hrozbu pro orgány jako srdce, plíce nebo právě ledviny.
Postupně způsobují jejich závažná, často nevratná poškození.
Uremický syndrom u psa
Pokročilé selhání ledvin může vést k uremickému syndromu (uremii). To je stav, kdy se v těle psa hromadí toxické produkty metabolismu jako močovina, protože ledviny už nejsou schopny je účinně vylučovat.
Symptomy uremie u psa jsou důsledkem hromadění těchto toxinů a projevují se řadou závažných klinických příznaků, jako je zvracení, nechutenství, únava, vředy v tlamě; v závažných případech může dojít až ke křečím a kómatu.
Ledviny starších psů
Ledviny starších psů jsou často náchylnější k různým onemocněním a dysfunkcím; příčinou je především přirozený proces stárnutí.
Struktura ledvin s přibývajícím věkem podléhá postupnému poškození, což může způsobit snížení jejich schopnosti filtrovat toxiny z krve.
Chronické selhání ledvin je jednou z nejčastěji diagnostikovaných chorob u starších psů, přičemž riziko jeho vzniku se zvyšuje s věkem.
Diagnostika selhání ledvin u psa
Diagnostický proces většinou začíná podrobným pohovorem s veterinářem, během něhož majitel psa popíše všechny příznaky a změny v chování psa, které zaznamenal.
Poté veterinář provede fyzickou prohlídku psa a zhodnotí jeho celkový zdravotní stav.
Základními diagnostickými nástroji jsou krevní testy a vyšetření moči. Rozbor krve umožňuje stanovit úroveň kreatininu a dusíku močoviny v krvi (BUN), což jsou ukazatele funkce ledvin. Zvýšené hodnoty těchto parametrů mohou svědčit o problémech s ledvinami.
Vyšetření moči umožňuje posoudit koncentraci moči a přítomnost bílkovin, glukózy, krvinek a sedimentu, což může poskytnout další informace o stavu ledvin.
V některých případech může lékař doporučit zobrazovací vyšetření jako například ultrazvuk nebo rentgen, která umožní přesněji posoudit strukturu ledvin a vyloučit jiné možné příčiny příznaků, například ledvinové kameny nebo nádory.
Biopsie ledvin se provádí méně často, ve složitých případech ale může být pro stanovení přesné diagnózy nezbytná.
Selhání ledvin u psa – léčení a prognóza
Než budeme mluvit o léčbě, je dobré ještě zmínit náchylnost jednotlivých plemen k tomuto onemocnění. Existují totiž plemena, u nichž se selhání ledvin vyskytuje výrazně častěji než u ostatních.
Ke psům, kteří jsou ve stáří náchylní k onemocnění ledvin, patří: němečtí ovčáci, německé dogy, rotvaileři, labradoři, trpasličí špicové (pomeraniani).
Onemocnění ledvin je bezpodmínečně nutné léčit; čím dříve je zjištěno a je zahájena léčba, tím lépe. Neléčené selhání ledvin může vést až ke smrti psa.
Konkrétní způsoby léčby závisejí na tom, v jakém stádiu onemocnění se daný pes nachází a co bylo příčinou vzniku příznaků.
Mezi používané metody patří: tekutinová léčba, monitorování vylučování moči, léčba vysokého krevního tlaku a anémie (pokud byly zjištěny), dialýza a zavedení diety s nízkým obsahem fosforu a sodíku.
Léčba samozřejmě probíhá pod přísným dohledem veterinárního lékaře a vyžaduje pravidelné kontroly v ordinaci.
Je možné psa vyléčit ze selhání ledvin?
Z náhlého, tedy akutního selhání ledvin je ve většině případů psa možno vyléčit; pokud se ale jedná o chronické onemocnění, bude již psa provázet do konce života.
Právě proto se však zavádí léčba, doplňky stravy a specializovaná dieta, aby tento život trval co nejdéle a byl pro psa pokud možno komfortní.
Proto je vždy třeba po konzultaci s lékařem udělat vše, aby byl pes s onemocněním ledvin správně veden.
Je možné předcházet selhání ledvin u psa?
Ano, existuje několik kroků, jimiž lze selhání ledvin u psa předcházet.
Velmi důležité pravidelně sledovat zdravotní stav psa. Pravidelné návštěvy veterináře a preventivní prohlídky umožní včasné odhalení případných zdravotních problémů.
Takovou zdravotní prohlídku je dobré provádět jednou ročně, u starších psů každého půl roku nebo častěji.
Velmi důležitá je také správná dieta. Zvláštní pozornost je třeba věnovat správnému obsahu fosforu, jehož nadbytek může zatěžovat ledviny.
Pes musí mít zajištěn stálý přístup k čerstvé vodě; příjem tekutin přispívá k udržení normální funkce ledvin. Dále je důležité vyhýbat se vystavování psa toxinům, například některým lékům a domácím chemikáliím.
K celkovému zdraví psa včetně zdraví jeho ledvin přispívá také pravidelná fyzická aktivita a udržování přiměřené tělesné hmotnosti.
Zapomínat nesmíme ani na ústní hygienu, především na každodenní čištění zubů psa. To je asi poslední věc, kterou bychom spojovali s nemocnými ledvinami, a přesto existuje přímá souvislost mezi zdravím ústní dutiny a celkovým zdravím psa.
Bakterie, které se hromadí v psí tlamě v důsledku nedostatečné hygieny, mohou způsobit zánět dásní a parodontózu. Tyto bakterie se pak mohou dostat do krevního oběhu a způsobit zánět a infekci různých orgánů včetně ledvin.
Všechny tyto kroky mohou výrazně snížit riziko poškození ledvin.
Ledvinová dieta – podpora ledvin psa
Pes trpící chronickým selháním ledvin potřebuje speciální dietu, která obsahuje relativně málo bílkovin a má snížený obsah sodíku a fosforu.
Mezi krmivy pro domácí zvířata je obtížné takový výrobek najít, proto veterináři většinou při této nemoci doporučují krmiva veterinární řady.
To jsou krmiva, která často obsahují jeden druh živočišných bílkovin (monoproteinová) s přídavkem omega-3 mastných kyselin a pomalu se uvolňujícími sacharidy.
Navíc je třeba pamatovat, že psi s onemocněním ledvin nemají chuť k jídlu a často hubnou; proto by měli dostávat krmivo, které jim bude chutnat.
Zde se může uplatnit i doma připravovaná dieta, která ale musí být podrobně sestavena psím dietologem tak, aby nemocnému psovi skutečně prospívala, a neškodila.
V případě „ledvinářů“ je restriktivní dieta jedním z nejdůležitějších prvků léčby, proto je třeba dodržovat dietní doporučení a neodchylovat se od nich.
Jakékoli doplňkové produkty (pamlsky nebo žvýkací pamlsky) mohou narušit účinky léčby, proto je nutné jejich podávání předem konzultovat s lékařem.
Doplňky stravy při onemocnění ledvin
Doplňky stravy mohou psům trpícím onemocněním ledvin poskytnout životně důležitou podporu, pomoct zvládnout příznaky a zpomalit progresi onemocnění.
Správně zvolené doplňky stravy mohou podpořit funkci ledvin, zlepšit kvalitu života psa a minimalizovat komplikace spojené se selháním ledvin.
Cenným doplňkem budou mimo jiné omega-3 mastné kyseliny, vitaminy skupiny B, probiotika, L-karnitin a aminokyseliny.
Před zahájením podávání jakýchkoli doplňků stravy je nutné se poradit s veterinářem, který vybere vhodné přípravky a určí jejich dávky na základě individuálních potřeb psa a aktuálního stadia onemocnění jeho ledvin.
Shrnutí
Selhání ledvin u psa je vážné onemocnění, které vyžaduje rychlou diagnózu a komplexní léčbu.
Díky včasnému odhalení, správné dietě, doplňkům stravy a pravidelným kontrolám u veterináře lze výrazně zlepšit kvalitu života psa a zpomalit progresi onemocnění.
Klíčem k úspěchu je úzká spolupráce s veterinářem a důsledné dodržování dietních a zdravotních doporučení.
Mějme na paměti, že správná péče o zdraví psa se selháním ledvin může prodloužit jeho život a zajistit mu komfort, jaký si zaslouží.
Literatura:
- Dunaevich, A., Chen, H., Musseri, D., Kuzi, S., Mazaki-Tovi, M., Aroch, I., & Segev, G. (2020). Acute on chronic kidney disease in dogs: Etiology, clinical and clinicopathologic findings, prognostic markers, and survival. Journal of veterinary internal medicine, 34(6), 2507–2515. https://doi.org/10.1111/jvim.15931
- Parker V. J. (2021). Nutritional Management for Dogs and Cats with Chronic Kidney Disease. The Veterinary clinics of North America. Small animal practice, 51(3), 685–710. https://doi.org/10.1016/j.cvsm.2021.01.007
- Rimer, D., Chen, H., Bar-Nathan, M., & Segev, G. (2022). Acute kidney injury in dogs: Etiology, clinical and clinicopathologic findings, prognostic markers, and outcome. Journal of veterinary internal medicine, 36(2), 609–618. https://doi.org/10.1111/jvim.16375