Co znamená průjem u psa a jak si s ním poradit?

  • 22 Duben 2025
  • Přečteno 7m
Člověk sbírá psí exkrement do sáčku během procházky.
  • Poruchy trávení projevující se průjmem mohou být způsobeny nevhodnou stravou nebo podáváním pamlsků, které psovi dráždí žaludek.
  • Menší otrava by měla odeznít do 24 hodin a obvykle nevyžaduje léčbu.
  • Akutní nebo chronický průjem u psa může být příznakem závažného onemocnění.
  • Pokud průjem u psa trvá déle než jeden den, ve výkalech se objeví krev, hlen, vajíčka parazitů nebo úlomky cizích těles, je nutno co nejdříve vyhledat veterináře.


Každý majitel se dříve či později u svého psa setká s problémem průjmu.


Vstávání uprostřed noci, časté venčení a uklízení bytu znečištěného výkaly je však pouze jedna stránka psích zažívacích potíží.


V takových chvílích trpí i pes: podráždění zažívacího traktu je často spojeno se silnou bolestí a způsobuje, že pes se necítí dobře. Proto by průjem u psa neměl být nikdy ignorován.


Jaké jsou nejčastější příčiny průjmu u psů? Jaká jsou rizika chronického průjmu u štěněte nebo dospělého psa? A jak můžete svému psovi pomoct?

Co je to průjem?

Průjem je běžné souhrnné označení pro problémy s vyprazdňováním, které se projevují častým vylučováním stolice.


Samotná stolice je neforemná, má vodnatou konzistenci a někdy velmi nepříjemně zapáchá.


Často lze při průjmu ve stolici pozorovat příměs krve nebo hlenu.


Takové střevní potíže mohou, ale nemusejí být doprovázeny dalšími příznaky jako zvracení, nadýmání, slabost, horečka nebo dehydratace.


Je důležité vědět, že průjem může mít akutní nebo chronickou formu.

Akutní průjem

Akutní průjem je náhlý výskyt řídké, vodnaté stolice, který většinou trvá méně než 2–4 týdny a obvykle po několika dnech odezní.


Může být vyvolán řadou faktorů jako například virovou, bakteriální nebo parazitární infekcí, požitím zkažené potravy, toxiny nebo reakcí na změnu stravy.


Dalšími příznaky mohou být bolesti břicha, zvracení a v některých případech horečka.


Vzhledem k tomu, že zejména mladší a starší psi jsou náchylní k dehydrataci, je důležité rychle reagovat. Je třeba zajistit, aby byl pes dostatečně hydratován, a nasadit symptomatickou léčbu.


Akutní průjem ve většině případů spontánně odeznívá během několika dní; pokud se však příznaky zhoršují nebo trvají déle, je vhodné poradit se s veterinářem.

Chronický průjem

Chronický průjem přetrvává déle než čtyři týdny a může signalizovat vážnější zdravotní problémy jako zánětlivá střevní onemocnění, potravinovou intoleranci, alergie nebo parazity. Může také souviset s onemocněním jater, slinivky nebo ledvin.


Psi s chronickým průjmem mohou ztrácet na váze, být oslabení a trpět nedostatkem živin. Veterinář proto musí provést důkladnou diagnostiku, aby určil příčiny a nasadil odpovídající léčbu.


V takových případech je také důležité dodržovat vhodnou dietu, která může podpořit zdraví trávicího systému psa.

Průjem u psa – nejčastější příčiny

Průjem u psa může mít celou řadu příčin od zcela neškodných až po velmi závažné. Patří mezi ně:


  • zažívací potíže po požití něčeho, na co není trávicí trakt psa zvyklý (například zbytky ze stolu, vařené maso, syrové vejce, nový druh pamlsku)
  • náhlá změna krmiva nebo typu diety
  • otrava po konzumaci odpadků nalezených při venčení, silně solené potravy, látek, které jsou pro psa toxické, nebo po vypití kontaminované vody
  • silný stres
  • přehřátí organismu
  • začervení
  • vedlejší účinek léků nebo vakcín
  • potravinová intolerance nebo alergie
  • nemoci včetně virového zánětu střev, virového zánětu slinivky, bakteriálních a virových infekcí, nádorů
  • přítomnost cizího tělesa v trávicím traktu

Druhy průjmů u psů

V závislosti na příčině průjmu může trus psa obsahovat krev, hlen, zbytky nestrávené potravy, úlomky cizích těles nebo vajíčka a články střevních parazitů.


Jak můžeme poznat, co způsobilo průjem u psa?

Otrava jídlem

Průjem vyvolaný otravou z jídla nebo potravinovou intolerancí je nejčastějším a většinou nejmírnějším typem průjmu u psa.


Výkaly psa mohou, ale nemusejí obsahovat zbytky nestrávené potravy. Otrava se může projevovat také zvracením, nadýmáním a bolestí břicha.


Trávicí potíže související s tím, že pes snědl velké množství krmiva nebo potravu, která pro něho není vhodná, nebo při venčení sežral odpadky, trvají obvykle poměrně krátkou dobu.


Příznaky většinou spontánně ustupují, když pes přestane přijímat nežádoucí produkty a po několika vyprázdněních.

Virová a bakteriální onemocnění

Průjem, který je doprovázen vysokou horečkou, apatií a nechutenstvím, může být příznakem různých virových a bakteriálních onemocnění.


Některá z nich jako virový zánět střev, parvoviróza nebo psinka mohou vážně ohrozit zdraví, a dokonce i život vašeho psa.


Několik dní přetrvávající chronický průjem u psa vyžaduje návštěvu veterináře a zahájení vhodné léčby onemocnění, které jej způsobilo.

Paraziti

Paraziti se v zažívacím traktu psa mohou dlouho vyvíjet nepozorovaně.


Příznaky jako úbytek hmotnosti, nechutenství, přítomnost vajíček a částí červů ve stolici, krvavý průjem nebo zvracení svědčí o závažném začervení.

Nemoci trávicího systému

Nemoci způsobující chronický nebo akutní průjem u psa jsou velmi různé a obvykle jsou doprovázeny dalšími výraznými obtížemi.


Nádorová onemocnění, onemocnění slinivky, potravinové alergie a intolerance se mimo jiné mohou projevovat průjmem s hlenem, vyhublostí, apatií a zmatněním srstí.


Mnohá onemocnění, která u psa způsobují průjem a zvracení, budou vyžadovat dlouhodobou léčbu.

Jak pomoct psovi, který má průjem?

Není pochyb o tom, že pes trpící průjmem bude potřebovat naši pomoc.


Chronický i akutní průjem, který přetrvává déle než jeden den, může vést k vážnému oslabení organismu, podvýživě a dehydrataci. Zvláště nebezpečný bude také průjem u štěněte.


Co můžeme dělat, když má pes průjem?

Domácí způsoby na léčení průjmu u psa

Pokud má náš pes průjem, musíme se snažit zjistit příčinu tohoto problému: vzpomenout si, co pejsek v poslední době jedl a zda jsme mu nezměnili dietu a posoudit, zda se u něj neprojevují další znepokojivé příznaky.


Je také důležité všímat si, jak vypadají výkaly psa.


Pokud existuje podezření, že průjem je způsoben lehkou otravou, je nutno psovi přestat podávat produkty, které by u něho mohly vyvolat zažívací potíže.


Jestli má pes sklony k požírání odpadků, je vhodné ho chránit tím, že ho budeme držet na vodítku nebo mu nasadíme náhubek.


Pokud byl průjem způsoben náhlou změnou diety, musíme se vrátit k předchozímu způsobu krmení.


Zdravého psa, který nevykazuje žádné jiné příznaky, můžeme také nechat krátkodobě vyhladovět vynecháním jednoho nebo dvou jídel.


Pes trpící průjmem musí mít především neustále k dispozici čerstvou vodu; tím zabráníme jeho dehydrataci způsobené vylučováním vodnatých výkalů.


Pro případ nouze je vždy dobré mít v psí lékárničce prostředek proti průjmu určený pro psy. Mohou to být tablety, například BentoActiv nebo pasta, například ColoCeum Plus. Hodit se mohou také elektrolyty.


V případě otravy je možné psovi s průjmem podat aktivní uhlí nebo přípravek Smecta.


Smecta pro psy neboli kaolinový jíl je bezpečný prostředek, který váže toxiny v trávicím traktu a urychluje jejich vylučování.


Před použitím těchto prostředků je vhodné poradit se s veterinářem, který určí jejich dávkování.


Ke zmírnění příznaků průjmu může přispět i vařená dýně podávaná psovi ve formě pyré. Rozpustná vláknina, která je v ní obsažena, absorbuje vodu ze střev, a tím pomáhá obnovit kompaktní konzistenci stolice.

Kdy se vydat k veterináři?

Akutní průjem přetrvávající déle než 24 hodin bude vyžadovat konzultaci s veterinářem.


K lékaři se musíte vydat také v případě, že váš pes trpí krvavým průjmem nebo pokud si ve výkalech všimnete velkého množství hlenu, úlomků cizích těles nebo parazitů.


Návštěva veterináře bude nutná i v případě, kdy střevní chřipka u psa bude doprovázena dalšími příznaky jako zvýšenou teplotou, zvracením, ospalostí, nechutenstvím, třesením nebo náhlým úbytkem hmotnosti.


Pokud se průjem objeví u psů s diagnostikovaným chronickým onemocněním, bude nutná konzultace s veterinářem.

Léčení průjmu u psa

Léčba průjmu u psa bude záviset na jeho primární příčině. Veterinární lékař může doporučit odběr a vyšetření trusu psa, vyšetření krve a moči.


Pro stanovení diagnózy může být užitečné také ultrazvukové a rentgenové vyšetření a testy na virová onemocnění.


Léčba akutního nebo chronického průjmu může zahrnovat podávání zavodňovacích infuzí, veterinárních léků proti průjmu, odčervovacích přípravků, antibiotik nebo dokonce chirurgický zákrok, pokud je průjem způsoben nádorem nebo přítomností cizího tělesa v trávicím traktu psa.


V některých případech může lékař také doporučit podávání specializované lehce stravitelné stravy, probiotik a prebiotik.

Co nedávat psovi při průjmu?

Když pes dostane průjem, není vhodné náhle změnit jeho dietu na často doporučovanou „rýži s mrkví a kuřecím masem“.


Žaludek psa, který není na taková jídla zvyklý, na to může reagovat ještě bouřlivěji.


Psovi za žádných okolností nesmějí být podávány lidské léky proti průjmu jako například Stoperan; potlačení vyprazdňování může způsobit nahromadění stolice ve střevech a dokonce i jejich perforaci.


Rovněž není vhodné podávat psovi mléko, mléčné výrobky, čaj a lidská probiotika.

Průjem přestal – co dál?

Pokud mají psi sklony k průjmům, je důležité dodržovat dietu doporučenou veterinářem.


Pes s citlivým žaludkem nesmí dostávat zbytky ze stolu nebo lidské pochutiny.


Pokud pes trpí chronickými průjmy v důsledku nemoci, je nutné dodržovat léčbu předepsanou lékařem a sledovat jeho chování, abyste zjistili případné zhoršení jeho zdravotního stavu nebo opakování potíží.

Shrnutí: na co je třeba pamatovat, když má pes průjem?

Průjem u psa není nepříjemný jen pro majitele: žaludeční potíže mohou způsobit utrpení i samotnému psovi.


Trávicí potíže projevující se průjmem mohou být způsobeny nevhodnou stravou nebo podáváním pamlsků, které psovi dráždí žaludek. Takové lehké otravy by měly odeznít do 24 hodin a obvykle nevyžadují léčbu.


Akutní nebo chronický průjem může naopak být příznakem různých onemocnění, která se mohou vážně odrazit na zdravotním stavu psa.


Trvá-li průjem psa déle než jeden den, objeví-li se ve výkalech krev, hlen, vajíčka parazitů nebo úlomky cizích těles, je nutno co nejrychleji vyhledat veterináře.

Literatura: