Lipom u psů – jak vypadá a jaké jsou jeho příznaky?

  • 23 Duben 2025
  • Přečteno 4m
Pes s hnědobílou srstí leží s hlavou opřenou o tlapky na světlém koberci.
  • Lipom je nezhoubný novotvar, který má původ v tukové tkáni. Má podobu elastické bulky volně umístěné pod kůží.
  • Lipom u psa obvykle není nebezpečný; nemetastazuje a nezpůsobuje psovi bolest. Může však dosáhnout velmi velkých rozměrů a ztížit psovi normální fungování.
  • Malé lipomy u psů často není nutné odstraňovat. Léčba velkého lipomu spočívá v chirurgickém odstranění bulky spolu s přebytečnou roztaženou kůží.
  • Příčiny vzniku lipomů u psů nejsou zcela objasněny. Udržování štíhlé postavy vašeho mazlíčka a vyšetření každé kožní změny pomůže snížit riziko vzniku tohoto nádoru a jeho komplikací.


Na kůži psa se může objevovat mnoho změn. Některé nejsou nijak nebezpečné, jiné bulky ale jsou nebezpečnými rakovinnými nádory, které mohou metastázovat do dalších orgánů zvířete. Často se vyskytujícím typem rakoviny u psů je lipom. Představuje tento nádor riziko pro zdraví psa? Může se lipom vstřebat a kolik stojí operace odstranění lipomu u psa?

Co je to lipom a jak vypadá?

Lipom je nezhoubný novotvar, který má původ v tukové tkáni. Vzniká v důsledku hypertrofie tukových buněk a je obklopen vazivovým pouzdrem. Tento nádor se obvykle nachází v podkožní tkáni a má podobu jednotlivé, kompaktní, pružné bulky, kterou lze posunovat prsty. Malé lipomy se skrývají pod srstí, zatímco větší bulky mohou roztáhnout kůži psa a způsobit lokální prořídnutí srsti.


Přesné příčiny vzniku tohoto nádoru nejsou známy. Lipomy se mohou vyskytnout u všech domácích zvířat, ale obzvláště náchylní k tomuto novotvaru jsou:


  • starší feny a feny s nadváhou
  • některá plemena včetně dobrmanů, labradorů, jezevčíků, výmarských ohařů a kníračů malých
  • psi trpící endokrinními chorobami, onemocněním jater nebo ledvin

Nejčastější místa výskytu lipomů u psa

Lipomy se objevují většinou tam, kde je nejvíc tukové tkáně. Mezi typická místa jejich výskytu u psa patří břicho, krk a stehna. Vzácně se stává, že tato bulka roste uvnitř břišní dutiny a způsobuje tlak na vnitřní orgány.

Je lipom u psů nebezpečný?

Typický lipom život psa neohrožuje; jedná se o nezhoubný nádor, který nemetastazuje do jiných orgánů a není bolestivý. V některých případech však může tento typ rakoviny proniknout do okolních tkání a způsobit bolest nebo se rozšířit po celém těle, což znesnadňuje jeho odstranění. Některé lipomy rostou a nabývají opravdu velkých rozměrů, takže mohou psovi ztěžovat normální pohyb nebo dokonce dýchání. Velmi velké lipomy také mohou mít tendenci praskat a vytvářet vředy, takový problém se ale vyskytuje poměrně vzácně.


Některé lipomy se mohou vyvinout ve zhoubné liposarkomy, které je obtížné odlišit od nezhoubných forem tohoto novotvaru. U psů existuje také mnoho dalších velmi nebezpečných druhů nádorů, které mohou připomínat lipom. Proto by měl každou bulku na těle psa vyšetřit veterinář.

Jak rychle roste lipom u psa?

Lipomy se u psů často celá léta nezvětšují. Některé bulky rostou relativně pomalu, až po několika letech dosáhnou velikosti tenisového míčku. V extrémních případech může lipom u psa narůst i do velikosti fotbalového míče.

Léčení lipomu u psa

Lipomy se u psů samy od sebe nevstřebají a žádný efekt nepřinese ani mazání bulky nebo snaha o její vytlačení. Léčba lipomu vyžaduje chirurgický zákrok a vyříznutí celého útvaru.


Pokud si u svého psa všimnete bulky pod kůží, je třeba zajít s ním k veterináři. Lékař pečlivě prohlédne kožní změnu a pomocí biopsie odebere materiál k vyšetření. To umožní posoudit typ nádoru a zvolit nejlepší způsob léčby.


Jestli se ukáže, že se jedná o lipom, který neroste a nezpůsobuje psovi potíže, nebude nutné ho odstraňovat. Riziko takové operace, zejména u staršího nebo nemocného psa, by mohlo být větší než přínos odstranění nezhoubné změny. Pokud však nádor začne růst a působit psovi nepohodlí, je třeba jej odstranit.


Operace odstranění lipomu se provádí v narkóze. Veterinář provede řez na kůži psa, odstraní tukovou hmotu včetně pouzdra a ránu zašije. V případě velkých lipomů může být nutné odstranit i přebytečnou roztaženou kůži. Léčba lipomu je obvykle velmi úspěšná – bulka jen velmi zřídka znovu narůstá a operační rána se rychle hojí.

Odstranění lipomu u psa – kolik stojí?

Cena odstranění lipomu u psa se odvíjí od řady faktorů. U velkých a starších psů, u nichž je nutná inhalační anestezie, a u nádorů značných rozměrů bude cena operace výrazně vyšší. Před provedením operace může lékař také doporučit provést další vyšetření jako krevní test, echo srdce nebo rentgenové vyšetření, aby se vyloučila přítomnost dalších nádorových onemocnění. Cena celé této procedury může dosáhnout až 9000 Kč, zatímco samotné odstranění lipomu psa (například při příležitosti jiného zákroku) stojí přibližně 1200 Kč.

Lipom u psa – prevence

Přesný mechanismus vzniku lipomu u psa nebyl doposud objasněn, proto je obtížné mu předcházet. Je však dobré vědět, že tyto nádory se objevují především u psů s velkým množstvím nahromaděné tukové tkáně. Vyšší riziko hrozí také při problémech s ledvinami a játry, při cukrovce nebo při snížené funkci štítné žlázy.


Z toho vyplývá, že pravděpodobnost vzniku lipomu a s ním spojených komplikací lze snížit:


  • udržováním správné tělesné hmotnosti pomocí zdravého krmení a fyzické aktivity
  • pravidelnými preventivními prohlídkami zaměřenými na kontrolu funkce jater a ledvin psa
  • zavedením vhodné léčby stávajících endokrinních onemocnění psa
  • konzultací jakékoli změny na těle psa s veterinářem

Literatura: