Léky proti bolesti pro psa – která analgetika fungují nejlépe?
- 22 Duben 2025
- Přečteno 5m

- Výskyt symptomů bolesti u psa může být podnětem k podání léků proti bolesti. Analgetika mohou být použita také u zvířat trpících rakovinou nebo osteoartrózou nebo po operaci.
- Mnoho analgetik z lékárny má na psí organismus vysoce toxický účinek. Podávání léků proti bolesti psovi bez konzultace s veterinářem může mít mimo jiné za následek vnitřní krvácení nebo záchvaty.
- Mezi lidská analgetika, která jsou pro psy bezpečná, patří NO-SPA a Espumisan. Protinadýmavé účinky mohou psovi trpícímu nadýmáním nebo zánětem močového měchýře ulevit.
- Psům vyžadujícím dlouhodobou úlevu od bolesti veterinář nejčastěji předepíše opioidní léky nebo nesteroidní protizánětlivé léky podávané injekčně.
- Jakékoli podávání analgetik psovi je nutno konzultovat s veterinářem, který se ujistí, že léky zvířeti neublíží, a zvolí vhodnou dávku.
Ne všechny léky, které jsou bezpečné pro lidi, je možno podávat psům! Některé z nich mohou způsobit krvácení do zažívacího traktu psa nebo způsobit těžkou otravu. Mohou však nastat situace, kdy váš pejsek bude potřebovat něco, co mu uleví od bolesti… Jaká analgetika je možné psům podávat?
Léky proti bolesti pro psa – kdy se mohou hodit?
Domácí zvířata cítí bolest stejně jako my. Pejsek nám samozřejmě není schopen říct, že ho bolí břicho nebo hlava... Naštěstí pro starostlivého pejskaře není vůbec těžké si příznaků bolesti u svého čtyřnohého kamaráda všimnout.
Jak můžeme poznat, že psa něco bolí? Mezi znepokojivé příznaky, které mohou signalizovat bolest u psa, patří zejména:
- kulhání při venčení
- problém se vstáváním z pelechu
- kňučení
- schoulená poloha
- neochota ke hře
- nechutenství
- tvrdé břicho
- uhýbání před nataženou rukou
- zastrašování ostatních psů a lidí
- agresivní reakce na dotek v bolavé oblasti
Bolest se u psa může objevit náhle, bez předchozího varování – například v důsledku zranění, kterého si majitel nevšiml. Může doprovázet také zjevnější situace, jako je pokousání jiným psem nebo chirurgický zákrok. Bolest u psa může být způsobena také průjmem či nachlazením nebo může postupně narůstat v důsledku rozvíjejícího se onemocnění ledvin, rostoucího nádoru…
V každé z těchto situací pejsek trpí bolestí a potřebuje pomoc veterináře. Lékař může kromě diagnostických testů předepsat léky proti bolesti, které psovi uleví, dokud se zdravotní problém nevyřeší. Jaké léky proti bolesti ale mohou být psovi podávány?
Léky proti bolesti pro psa – vedlejší účinky
Bohužel ne všechny léky dostupné v lékárně je možno použít pro psy – některé jim mohou způsobit vážnou otravu nebo mít život ohrožující vedlejší účinky. Proto je vždy nutné se před podáním jakéhokoli léku psovi poradit s veterinářem. Pokud si nejste jisti, jaká analgetika pro vašeho psa budou vhodná, měli byste nejprve kontaktovat lékaře; nestojí za to riskovat jeho život!
Špatně zvolená analgetika mohou u psa způsobit:
- selhání ledvin
- poškození nervového systému
- krvácení do zažívacího traktu
- perforaci střev
- akutní zánět slinivky
- kóma
- srdeční poruchy
- respirační kolaps
- smrt
Některé léky proti bolesti podané psovi před návštěvou veterináře mohou také zamaskovat příznaky, což lékaři značně ztěžuje rozpoznání nemoci a nasazení správné léčby. Proto každý pejskař, který si všimne jakýchkoli příznaků naznačujících, že jeho pes trpí bolestí, musí v první řadě navštívit nejbližší veterinární ordinaci.
Léky proti bolesti pro psa – nejžádanější léky z lékárny
K nejčastěji používaným nesteroidním lékům proti bolesti, které lze zakoupit bez lékařského předpisu, patří paracetamol (acetaminofen), ibuprofen, aspirin (kyselina acetylsalicylová) a metamizol (součást oblíbeného pyralginu). Všechny tyto látky mohou u psa vyvolat závažné nežádoucí vedlejší účinky.
Některé způsobí okamžitou otravu, jiné poškodí orgány psa až při vyšších dávkách. Další mohou být psům podávány pouze injekčně, protože tablety mohou dráždit sliznici trávicího traktu a přispívat ke vzniku žaludečních vředů.
Kromě toho některá analgetika obsahují kofein, který může u psa vyvolat arytmii a záchvaty. Podávat psovi analgetika z lékárny na vlastní pěst je proto krajně nezodpovědné!
Jaká analgetika jsou pro psa vhodná bezpečná?
Naštěstí existují analgetika, která mohou psovi opravdu ulevit od bolesti a nevyvolávají u něho další potíže. Stále je však důležité mít na paměti, že dávkování takových léků by měl určit lékař, který vezme v úvahu nejen velikost psa, ale také jeho celkový zdravotní stav. Psi, kteří jsou chronicky nemocní nebo dlouhodobě užívají jiné léky, musejí mít dávkování upraveno individuálně.
NO-SPA pro psa
Bezpečným lékem pro psa je například NO-SPA, jehož diastolický účinek může pomáhat při průjmech a plynatosti stejně jako při zánětu močového měchýře. Obvyklá dávka NO-SPA pro psa je přibližně 2–4 mg/kg tělesné hmotnosti.
Espumisan pro psa
Při bolestech břicha je možno pejskovi podat také Espumisan proti nadýmání.
Tento lék podobně jako NO-SPA nevyléčí příčinu žaludečních potíží, může však být použit jednorázově, když návštěva veterináře není momentálně možná. Bezpečná a účinná dávka pro většinu psů je 1 kapsle/10 kg tělesné hmotnosti.
Lidská analgetika pro psa – co působí nejlépe?
Nejúčinnějšími analgetiky pro psy jsou opioidní léky. Aplikují se obvykle injekčně a podávají se psům po chirurgických zákrocích a psům trpícím rakovinou. Tyto léky však nejsou volně prodejné a v nesprávných dávkách mohou u psa způsobit zvracení, pokles krevního tlaku a malátnost. Některé opioidy mohou být vysoce škodlivé pro psy s mutací genu MDR1, která zpomaluje metabolismus léků a může přispět k otravě. Dobrým lékem proti bolesti pro psa může být také carprofen (Carporal). Jedná se o jeden z nesteroidních protizánětlivých léků, které lze psům podávat injekčně. Carprofen se nejčastěji používá u psů trpících artritidou. Veterinář může také doporučit podávat psovi meloxikam.
Tato psí analgetika je možno užívat také ve formě tablet nebo sirupu podávaného s krmivem, ovšem za předpokladu, že pes netrpí žaludečními problémy nebo onemocněním ledvin či jater.
Jak často lze psovi podávat léky proti bolesti?
Počet dnů užívání léků proti bolesti závisí především na potížích, jimiž pes trpí. U psů po operaci se analgetika obvykle podávají 2–3x denně (tablety) nebo jednou denně (injekce). Psi trpící artritidou mohou dostávat injekce jednou týdně nebo jednou měsíčně, zatímco u psů s nádory je třeba stanovit frekvenci podávání léků individuálně.
Dlouhodobé užívání analgetik, a to i v nízkých dávkách, může být u psů spojeno s nežádoucími vedlejšími účinky; proto musí být každý pes během takové léčby pravidelně kontrolován veterinářem.
Léky užívané akutně jako NO-SPA nebo Espumisan lze podávat příležitostně, pokud pes vykazuje známky bolesti. Je přitom nutné mít na paměti, že nevyléčí příčinu plynatosti ani zánětu močového měchýře. Opakované žaludeční potíže a bolesti břicha mohou být příznakem řady závažných onemocnění, která budou vyžadovat léčbu doporučenou veterinářem.
Literatura:
- Khan, S. A., & McLean, M. K. (2012). Toxicology of frequently encountered nonsteroidal anti-inflammatory drugs in dogs and cats. The Veterinary clinics of North America. Small animal practice, 42(2), 289–vii. https://doi.org/10.1016/j.cvsm.2012.01.003
- Lascelles, B. D., McFarland, J. M., & Swann, H. (2005). Guidelines for safe and effective use of NSAIDs in dogs. Veterinary therapeutics : research in applied veterinary medicine, 6(3), 237–251.
- Shaw, G., & Amandolare, S. (2025). Pain medications for dogs. WebMD. https://www.webmd.com/pets/dogs/dog-pain-medications