Rakovina u psa – 10 nejčastějších symptomů

  • 22 Duben 2025
  • Přečteno 6m
Starší pes leží sklesle na koberci s pootevřenýma očima.
  • Rakovina je jednou z nejčastějších příčin úmrtí psů.
  • Příznaky rakoviny u psa jsou obvykle nespecifické. Proto je diagnostika rakoviny u psa velmi obtížná.
  • Mezi příznaky, které mohou ukazovat na rakovinu u psa, patří postupné hubnutí, nechutenství, změny na kůži a krvácení.
  • Nedá se jednoznačně říct, jak dlouho pes s rakovinou bude žít. Doba přežití od stanovení diagnózy závisí na mnoha faktorech, mimo jiné na lokalizaci nádoru a výživě.
  • Důležitou součástí prevence rakoviny u psa je správná výživa. Krmení by se mělo skládat z málo zpracovaných surovin. Strava také musí být pestrá a obohacená o ovoce a zeleninu.


Novotvar je tkáňový útvar charakterizovaný neustálým a neorganizovaným buněčným růstem, který se vymyká všem kontrolním mechanismům organismu. Nádory patří mezi nejčastější onemocnění vedoucích ke smrti psů. Trpí jimi každý čtvrtý pes!


U psů se bohužel nádory objevují dvakrát častěji než u lidí. Proto je velmi důležité neustále sledovat jejich kondici a vzhled. To umožní rychlejší odhalení eventuálních zdravotních problémů u nemocného psa. Jak jsou symptomy rakoviny u psa?

Rakovina u psa – proč je důležitá včasná diagnostika?

Včasná diagnóza rakoviny u psa je obtížná, ale významně zlepšuje prognózu přežití. Především umožňuje rychlejší zahájení léčby. Odstranění malého nádoru je totiž mnohem jednodušší a účinnější než chemoterapie v případě metastáz. Pes, u něhož byla rakovina diagnostikována dříve, většinou nebude tak zbědovaný jako vyhublé, oslabené zvíře a rychleji se zotaví po operaci.

10 nečastějších příznaků nádorového onemocnění u psa

Diagnostikování nádoru u psa je obtížný úkol. V mnoha případech jsou příznaky způsobené rostoucím nádorem nespecifické a mohou vypadat jako jiná onemocnění. To může výrazně zdržet odhalení skutečné příčiny problému a zahájení vhodné léčby. Proto musí majitel psa vědět, kdy je třeba navštívit veterináře s podezřením na nádorové onemocnění.

1. Úbytek tělesné hmotnosti navzdory správnému krmení a chuti k jídlu

Rychle postupující hubnutí je často jedním z prvních (a někdy dokonce jediným) příznakem rakoviny u psa. Zvíře nemocné rakovinou může normálně přijímat potravu, rozvíjející se nádor ale spotřebovává velké množství energie, což způsobuje, že pes hubne i navzdory vhodné dietě a dobré chuti k jídlu. Jestliže tedy pes bez zjevné příčiny hubne, je nutné co nejrychleji kontaktovat veterináře.

2. Změna chuti k jídlu

Bolest, problémy s polykáním a žaludeční nevolnost mohou u psa s rakovinou způsobit ztrátu chuti k jídlu. Rakovina se také může projevovat častým zvracením. Často také pes sice dychtivě přistupuje k misce, pak se ale rychle odvrací, aniž by cokoli snědl. Rovněž některé léky používané k léčbě rakoviny mohou u psů způsobit nechutenství, a ve výsledku rychlé zhoršení jejich stavu.

3. Změny v chování psa

Neduživost, podvýživa a bolest způsobená tlakem nádoru na vnitřní orgány mohou vést ke změnám chování psa. Ten může být podrážděný, může odmítat chodit na procházky a vyhýbat se kontaktu s majitelem. Symptomy rakoviny u psa mohou zahrnovat také neurologické poruchy, například epileptické záchvaty nebo náhlé výbuchy agrese.

4. Boule nebo výrůstky na těle psa

Rakovina se u psa může projevit jako zdánlivě neškodná změna na kůži. Některé nádory rychle porostou a během několika týdnů se vyvinou ve velké boule, zatímco jiné zůstanou dlouho malé jako pětihaléř. Rakovinné nádory u psů mohou být porostlé srstí nebo jsou bez srsti, mohou být hladké nebo drsné, bledé nebo červené, mohou občas krvácet nebo periodicky mizet… Proto je třeba veterináře informovat o jakýchkoli změnách na těle psa.

5. Nádory pod kůží

Příznakem rakoviny může být také objevení se neobvyklé boule pod kůží psa. Například vysoce zhoubný nádor mléčné žlázy u feny může mít podobu rychle se zvětšující boule pod kůží na břiše. Stejným způsobem se mohou projevovat i nezhoubné nádory jako například lipomy.

6. Nepříjemný zápach z tlamy

Pokud se u psa objeví nepříjemný zápach z tlamy, může to být příznakem nádorového onemocnění v tlamě. Vředy nebo krvácející léze se stávají živnou půdou pro bakterie, které způsobují nepříjemný zápach z tlamy. Stejně se mohou projevovat i některé nádory v břišní dutině. Nádory totiž mohou narušit funkci vnitřních orgánů a znesnadnit očistu psího organismu od toxinů.

7. Krvácení a výtok z tlamy, řitního otvoru, pochvy nebo čenichu

Krvácení z tlamy a krvavý výtok z čenichu bývají častými příznaky nádoru situovaného v nosní dutině. Přítomnost krvavého výtoku z tělesných otvorů může být rovněž důsledkem nádorů dělohy, konečníku nebo střev. Jakékoli krvácení u psa je pokynem k okamžité konzultaci s veterinářem.

8. Paréza končetin

Nádory míchy a nádory lokalizované v oblasti končetin nebo kloubů mohou způsobovat opakované kulhání, problémy s pohyblivostí a také parézu jedné nebo několika končetin najednou. Pes trpící bolestí se může vyhýbat pohybu i hře a tráví většinu času v pelechu.

9. Potíže s dýcháním, dušnost nebo kašel

Nádory rozvíjející se na plicích nebo v dýchacích cestách mohou psovi ztěžovat dýchání a vyvolávat kašel. Stejně se mohou projevovat i nádory srdce – ty jsou často doprovázeny přítomností tekutiny v dutině pleurální a peritoneální. Silná dušnost může zejména při větší námaze vést až k bezvědomí.

10. Potíže s vylučováním moči nebo stolice

Nádor se u psa může projevit i problémy s vylučováním, zejména pokud se nachází v blízkosti močového měchýře, ve střevech nebo v žaludku. Mezi poruchy trávicího traktu může patřit nejen zácpa, ale také průjem a přítomnost krve ve stolici. Moč psa trpícího rakovinou také může být zbarvena do krvava.

Jak dlouho žije pes s nádorem?

Délka života psa s rakovinou se může pohybovat od několika měsíců až po několik let. Mezi faktory, které ovlivňují délku života pacienta, patří:


  • Stupeň zhoubnosti nádoru – metastázy do dalších orgánů mohou znemožnit chirurgické odstranění nádoru.
  • Umístění rakovinného nádoru – nádory na plicích, srdci nebo jiných orgánech, které nelze vyoperovat, budou víc nebezpečné než například nádor na tlapě nebo mléčné žláze.
  • Věk psa – u starších zvířat se rány nehojí tak rychle jako u mladších.
  • Stupeň vyčerpání organismu psa – vyhublost výrazně snižuje schopnost organismu zotavit se.
  • Individuální reakce psa na léčbu rakoviny.


Při péči o psa nemocného rakovinou je nesmírně důležitá správná výživa. Bohužel většina psů s rakovinou trpí nechutenstvím a zvracením, odmítá přijímat potravu a vyžaduje podávání léků proti zvracení. V takovém případě je nesmírně důležité, aby podávané krmivo bylo obzvláště chutné a výživné.


Nemělo by také obsahovat příliš vysoké množství sacharidů, musí ale být bohaté na zdravé tuky a vysoce kvalitní bílkoviny. Výběr krmiva pro psa trpícího rakovinou je třeba vždy konzultovat s veterinárním lékařem.

Rakovina u psů a prevence

Prevence rakoviny u psů spočívá především v pravidelných prohlídkách. Nestačí však pouze základní krevní testy; zejména u plemen náchylných ke všem typům rakoviny a u starších psů je třeba provádět také ultrazvuková vyšetření břišní dutiny. Ta mohou odhalit abnormální buněčné bujení a z něj vyplývající nádory na vnitřních orgánech.


Veterináře je také nutno upozornit na všechny kožní změny, které se u psa objeví. Riziko vzniku nádorového onemocnění se zvyšuje také v případě, že pes trpí nadváhou a obezitou. Proto je třeba mu zajistit přiměřenou dávku fyzické aktivity a majitel musí dbát na správné dávkování krmiva.


Důležitou součástí prevence rakoviny u psů je také správná výživa. Výzkumy naznačují, že nejlepší je podávání vyvážené stravy složené z čerstvých nebo málo zpracovaných surovin. Důležitá je i dostatečná pestrost stravy – pes by neměl dostávat pouze maso a vnitřnosti, ale také malé množství zeleniny a ovoce.


Takové ingredience naleznete v receptech PsiBufet. Krmiva nabízená v PsiBufet obsahují výhradně maso vařené v páře a vnitřnosti doplněné o zeleninu a nezbytné vitamíny a doplňky stravy. Neobsahují žádné potenciálně škodlivé chemické přísady jako barviva, umělé konzervanty nebo zvýrazňovače chuti. Výjimečně chutné varianty krmiva umožňují poskytnout vašemu psovi bezpečnou, zdravou a pestrou stravu.

Literatura: