Může pes jíst kosti? Tohle byste měli vědět o kostech pro psy
- 03 Červenec 2025
- Přečteno 6m

- Kosti mohou být součástí psí stravy, pokud správně vybereme jejich druh a způsob podání.
- Nejdůležitější je, aby byly syrové a obalené masem – takové jsou bezpečné. Pečené nebo vařené kosti mění svou strukturu a jejich podávání je riskantní.
- Pro velké psy jsou nejlepší telecí nebo jehněčí hrudní a žebrové kosti.
- Pro malé psy a štěňata je nejlepší volbou kuřecí stehýnka, křidélka nebo krky.
- Pamatujme, že kosti dáváme mazlíčkovi proto, aby je mohl obírat od masa a chrupavek. „Holé“ kosti, které tyto části neobsahují, se k podávání vůbec nehodí.
Podávání kostí psům vyvolává mnoho kontroverzí. Na jedné straně se můžeme dočíst, že kosti jsou jednou ze základních složek stravy BARF a psi, kteří je jedí, se těší výbornému zdraví a nemají žádné trávicí potíže...
Na druhé straně je internet plný tragických příběhů psů, u kterých kosti způsobily ucpání střev a vážné poškození trávicího traktu. Může pes jíst kosti? V jakých případech je lze podávat? Které kosti jsou pro psa bezpečné a co by se psovi rozhodně dávat nemělo?
Může pes jíst kosti?
Domácí čtyřnožci jsou uzpůsobeni ke konzumaci potravy živočišného původu.
Základem stravy psích předků i dnešních divokých příbuzných jsou především těla kořisti, kterou si sami uloví.
Nejen velké zvěře, jako je srnec nebo jelen, ale i menších zvířat (zajíci a ptáci).
Velké úlovky bývají nejčastěji ohlodány od masa a chrupavek, které se nacházejí na kostech, zatímco menší kořist je většinou zkonzumována celá – tedy i se srstí nebo částí peří a také s vnitřními kostmi.
Psí draví příbuzní tak nemají sebemenší problém se zpracováním a trávením malých, syrových kostí obalených masem.
A nejen to – kosti jsou nezbytnou součástí jejich přirozené stravy, protože právě ony jsou zdrojem potřebného vápníku.
Výživové potřeby domácích psů se navzdory tisíciletím po boku člověka nijak výrazně nezměnily.
Čtyřnožci si stále velmi dobře poradí se stravou založenou na syrovém mase a kostech (strava typu BARF). O schopnosti psa jíst kosti svědčí také jeho chrup – v psí tlamě se nachází pár zubů zvaných trháky, specializovaných na lámání kostí.
Aby však podávané kosti byly pro psa bezpečné a nezpůsobovaly zažívací potíže, je třeba dodržovat několik velmi důležitých pravidel. Které kosti jsou vhodné a které se nikdy nesmí podávat?
Kosti pro psa – syrové nebo vařené?
Vysoké teploty při vaření, pečení nebo smažení mění strukturu kostí – tepelně upravené kosti ztrácejí svou pružnost a jejich stravitelnost se výrazně snižuje.
Tím se stávají nejen málo hodnotným doplňkem psí stravy, ale také vážným ohrožením zdraví. Tvrdé, vařené nebo pečené kosti se lámou na ostré úlomky, které mohou poranit trávicí trakt psa.
Nízká stravitelnost navíc způsobuje, že minerální látky obsažené ve vařených kostech se shlukují do tvrdé hmoty, která může způsobit zácpu, a v extrémních případech dokonce zcela zablokovat psí střeva.
Podávání vařených kostí psovi proto představuje vážné riziko pro jeho zdraví, ba dokonce život.
Chceme-li tedy zařadit kosti do jídelníčku domácího mazlíčka, měli bychom je podávat výhradně v syrové podobě.
Na co dalšího si dát pozor, abychom psovi neublížili?
Jaké kosti budou bezpečné?
Kosti pro psa musí být nejen syrové – měly by být také podávány takovým způsobem, aby jejich konzumace byla pro psa co nejbezpečnější. Jejich forma by měla co nejvíce připomínat kosti, které byly součástí stravy psích predátorských předků.
V jídelníčku domácího psa by se tedy měly objevit výhradně malé, syrové kosti obalené masem.
Je také důležité pamatovat na to, že pro správné trávení kostí je zapotřebí vhodná aktivita trávicích enzymů a žaludečních šťáv – jiná než u psů krmených běžně vysoce průmyslově zpracovaným krmivem.
Trávicí systém psa by měl být tedy nejprve zvyklý na trávení syrových živočišných produktů, aby se předešlo žaludečním potížím způsobeným náhlou změnou stravy.
Také množství a velikost podávaných kostí by měly být pečlivě promyšlené. V přirozené potravě predátorů převažují menší kosti, které tvoří jen část celého těla ulovené kořisti.
Jak přizpůsobit velikost kostí potřebám našeho psa? Může pes jíst vepřové nebo hovězí kosti? A představují kuřecí kosti pro psa opravdu vážné nebezpečí?
Hovězí kosti
Kosti velkých zvířat, jako jsou krávy nebo koně, by neměly být součástí každodenní stravy psa. Jsou totiž mimořádně tvrdé – jejich kousání může vést k poškození psích zubů. Velké, tvrdé kosti s kousky syrového masa a chrupavkami však mohou být skvělou žvýkací zábavou pro psa.
Oškrabávání velkých kostí od masa a chrupavek je pro domácího mazlíčka výbornou, uklidňující činností, která zároveň přispívá k hygieně jeho chrupu.
Takové pochoutky a žvýkací kosti je ale třeba podávat s rozvahou a vždy je odebrat, jakmile budou zcela obrané od jedlých částí.
Vepřové kosti
Vepřové kosti také nejsou tou nejlepší volbou. Podobně jako hovězí kosti jsou tvrdé a velmi mineralizované, což může při kousání vést k poškození zubů a trávicím potížím.
Navíc podávání syrových vepřových kostí a masa psům je velmi kontroverzní.
Existuje totiž malé riziko, že syrové vepřové produkty mohou obsahovat virus pseudovztekliny – smrtelného onemocnění pro psy, které se však na člověka nepřenáší.
Z tohoto důvodu je vhodné se podávání vepřových kostí psům vyhnout.
Telecí a jehněčí kosti
Telecí a jehněčí kosti, tedy kosti pocházející z mladých zvířat, mají jinou strukturu než kosti dospělých jedinců – jsou měkčí, snáze se rozkoušou a lépe tráví.
Mohou proto úspěšně tvořit součást BARF stravy pro psy velkých a obřích plemen.
Nejvhodnější telecí kosti pro našeho mazlíčka jsou žebra a hrudní kosti.
Je však důležité, aby podávané kosti byly obalené alespoň několika centimetry masa.
Kuřecí kosti
Navzdory rozšířenému názoru jsou právě syrové kuřecí kosti pro psa nejbezpečnější.
Kuřata chovaná na maso rostou velmi rychle a jsou obvykle porážena během několika týdnů po narození. Díky tomu jejich kosti ještě neprojdou typickou mineralizací jako u dospělých zvířat, a zachovávají si měkkou a pružnou strukturu.
Mají navíc vhodnou velikost, která vyhovuje středním i menším psům.
Stále však není vhodné podávat psovi holé kuřecí kosti – nejlepším způsobem, jak doplnit psí jídelníček o kosti, je podávat mu kusy masa s kostí, například stehýnka, křidélka nebo krky.
U psů trpících alergií na kuře je lze nahradit i díly z krůty, křepelek nebo králíka.
Kosti pro štěně
Kosti mohou být také vhodným doplňkem stravy a zdravým žvýkacím pamlskem pro štěňata.
Stejně jako u dospělých psů lze štěňatům v rámci krmení podávat pouze malé, syrové kosti obalené masem.
Je však nutné pamatovat na to, že strava štěňat a rostoucích psů musí být vyvážená z hlediska obsahu živin, zejména vápníku.
Chceme-li tedy do jídelníčku štěněte zařadit kosti, měli bychom se nejprve poradit s výživovým specialistou pro zvířata, který nám pomůže správně vyvážit stravu pro malého pejska.
Shrnutí – jaké kosti jsou pro psa nejlepší?
Kosti mohou být součástí každodenní stravy domácích čtyřnožců. Aby však jejich podávání bylo bezpečné a nezpůsobovalo trávicí potíže ani poškození trávicího traktu, je třeba dodržovat několik zásad. Kosti pro psa by měly být především syrové, obalené masem a přizpůsobené velikosti zvířete.
Pro velká plemena se osvědčují telecí a jehněčí kosti – hrudní kosti a žebra.
Menší psi a štěňata mohou jíst měkké drůbeží kosti ve formě stehýnek, křídel nebo krků.
Literatura:
- Boyers, L. (2025). Can dogs eat bones? PetMD. https://www.petmd.com/dog/nutrition/can-dogs-eat-bones
- Can dogs eat bones? (2024). American Kennel Club. https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/can-dogs-eat-bones/